Остання редакція: 2017-04-30
Тези доповіді
Врожайні властивості насіння – це сукупність властивостей і ознак, що певним чином впливають на формування посіву як фотосинтезуючої системи – його структуру, ріст і розвиток рослин, а в підсумку зумовлюють біологічний і господарський урожай.
Тому однією з важливих проблем насінництва є прогнозування врожайних властивостей насіння з метою визначення кращих насіннєвих партій для сівби.
Шевченко В.Т. (1974) встановив існування суттєвої різниці в морфології зародків насіння, на що значною мірою впливають грунтово-кліматичні умови. Ним виявлено тенденцію до збільшення відсотку насінин з ІІ типом зародка в головному колосі. Завдяки великій масі 1000 насінин насіння з ІІ типом зародку дає більш продуктивні рослини.
Аналізуючи експериментальні дані, можна стверджувати, що обсяг насіння з різними типами зародків у сортів залежав від сортових особливостей. Так, при вивченні морфотипів зародків у нових сортів пшениці м’якої озимої МІП Валенсія, МІП Вишиванка, МІП Княжна, Миронівська Слава, Трудівниця миронівська було встановлено, що найбільша кількість насіння з ІІ типом зародка формувалась у сорту МІП Вишиванка – 38 %. При цьому оцінка врожайних властивостей насіння становила 75,2 бали.
Вивчаючи посівні якості насіння з різними типами зародків у сортів, ми виявили, що лише насіння з І типом зародка мало достовірно менші показники маси 1000 насінин, енергії проростання, лабораторної схожості порівняно з ІІ типом, а саме: маса 1000 насінин була нижчою на 2,1-4,2 г, енергія проростання – на 29-39%, лабораторна схожість – на 9-25%.
У насіння з різними морфотипами, сортової спадкової закономірності в потомстві не спостерігали. На рослинах, отриманих із насіння з ІІ типом зародка, формувалось насіння з різними типами зародків. Варто також зазначити, що насіння з ІІ типом зародка, за нашими даними, через свою будову більше мікропошкоджень отримує в зоні зародка. На цей факт потрібно звертати увагу при збиранні врожаю та підготовці насіння до сівби, для чого необхідно встановити дійовий контроль за зменшенням такого травмування.
Отже, результати аналізу морфотипів зародків можна використовувати з метою оцінки відбору для сівби партій більш урожайного насіння в межах сорту та при виборі оптимальних режимів зерноочисної техніки в процесі підготовки посівного матеріалу.