Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Особливості біології хрестоцвітих блішок на ріпаку ярому
І. О. Іщук, Р. В. Яковлєв

Остання редакція: 2017-04-30

Тези доповіді


Першими фітофагами, які з’являються на посівах ріпаку ярого, є представники родини Chrysomelidae хрестоцвіті блішки, а саме комплекс жуків роду Phyllotreta, які пристосувались живитись на рослинах з родини капустяних.

Дослідження проводились у 2016 році в умовах ПП “Славутич плюс” Липовецького району Вінницької області, облік чисельності шкідника здійснювали за використання ящика петлюка та методу ґрунтових розкопок.

На посівах ріпаку ярого нами виявлено п’ять видів хрестоцвітих блішок: - світлонога – (Ph.yllotreta memorum L) – 2%; - хвиляста – (Ph. undulate Kutsh.) – 10 %; - синя – (Ph. nigripes F.) – 9%; - чорна – (Ph. atra F.) – 68%; - виїмчаста (Ph. vitatta F.) – 11%

В комплексі блішок на ріпаку ярому незмінно домінувала чорна блішка, частка якої становила 68 % від загальної кількості хрестоцвітих блішок. Рідше зустрічались виїмчаста, синя та хвиляста, частка яких становила 9-11 та 10 % відповідно. В незначній кількості траплялась світлонога, частка якої не перевищувала 2%. За результатами обстежень встановлено, що всі види хрестоцвітих блішок зимували у стадії імаго в лісосмугах та узліссі під рослинними рештками.

Найбільша щільність (20,5 екз/м2) зимуючих жуків знаходилась в лісосмугах поблизу полів, де вони живились в осінній період. В незначній кількості жуків відмічено на ділянках з бур`янами (щільність 4,6 екз/м2) і безпосередньо в полі, де вирощувався ріпак (1,0 екз/м2). Глибина залягання блішок не перевищувала 8 см.

Строки появи жуків пов’язані з температурою повітря. Зокрема, з місць зимівлі вони виходили за ясної погоди та температури повітря 9-15оС. Так, в умовах господарства початок їх пробудження в 2016 році спостерігалось 14 квітня, коли денна температура повітря сягала 13-15оС. Строки виходу шкідників залежали не тільки від характеру весняної погоди та глибини залягання на зимівлю, а і від особливостей виду. Першою з’являється чорна блішка за сумі ефективних температур (+10 оС) в середньому +11 оС. Решта видів з’являється дещо пізніше.


Full Text: PDF