Остання редакція: 2017-04-30
Тези доповіді
Важливими морфологічними параметрами, які визначають врожайність сорту або лінії м’якої пшениці (Triticum aestivum L.) є морфометричні параметри зернівок, а саме: довжина, ширина, співвідношення довжини та ширини, товщина, форма (округла, видовжена тощо), розмір, глибина борозни та маса. Іншими не менш важливим ознаками, що впливають на продуктивність сорту є: розмір колосу, його вага, кількість зернівок у ньому, кількість генеративних стебел, що виростає з одної зернівки. Важливим показником, що визначає врожайність сорту або лінії є маса 1000 зерен, яка залежить від усіх вищевказаних параметрів. Відомо, що форма та розміри зернівок у різних ліній та сортів м’якої пшениці значно відрізняються, так само, як відрізняється їхня маса. Розміри зернівки та її форма впливають на вміст загальної кількості білку та крохмалю у ній.
Теоретичні моделі стверджують, що найбільш оптимальними для найвищих показників врожайності для є максимально великі розміри та сферична форма зернівок. Морфометричні параметри зернівок контролюються локусами QTL. Вони ідентифікуються у вигляді кластерів на кожній із хромосом м’якої пшениці (Qiu-Hong Wu, 2015). Так, локуси QTL, які визначають форму зернівки розміщені на хромосомах 1А, 2А, 3В, 2D, 3А, 4В, 5А та 6А; за вагу: 1В, 1D, 2В, 2D, 4В, 6А, 7А та 7D; розміри та форму: 2А, 5D, 5В, 7А, 5А, 6А, 1В, 3А, 4В, 4D, 5А, 6А та 7А. Відомо, що у м’якої пшениці основними генами, що визначають морфологію зернівки є TaGW2, TaSus2 та TaCwi-A1. Так, ген TaGW2-6А в визначає першу чергу товщину зернівки, і має незначний вплив на її довжину та ширину (Zhenqi Su, 2010). Іншим геном, що визначає морфологію зернівки є TaCYP78A3, який кодує цитохром P450, однак, як саме він впливає на морфометричні параметри поки що точно не з’ясовано (Meng Ма, 2015). Ген ТаСwi визначає масу зернівки і він локалізований на хромосомі 2А (Dongyun Ma, 2012).
З огляду на це, важливим є дослідження інших генів, які можуть визначати морфологію зернівки. Так, відомо, що ген s має визначати сферичну форму у зернівок T. spherococcum Perc., а ген p відповідає за морфологічні параметри у Т. petropavloskyi Udacz et. Migusch. Як саме ці та інші гени визначають морфологію зернівок та як це можна використати для створення нових сортів, ліній та гібридів м’якої пшениці ми і збираємося з’ясувати у своїй роботі.