Остання редакція: 2017-04-30
Тези доповіді
Останнім часом виникла необхідність цілеспрямованого пошуку серед світового різноманіття рослин таких форм, які б володіли найбільшою селекційною цінністю, а також створення їх експериментальним шляхом. Тому однією із найважливіших умов для включення кращих зразків до числа донорів є наявність інформації про їхню генетичну природу.
На основі багаторічних досліджень, проведених у відділі захисту рослин Миронівського інституту пшениці, нам вдалося встановити, що велику цінність для селекції становлять гени Bt9, Bt10 і Bt11, які характеризуються високою стійкістю проти місцевої популяції твердої сажки, але унаслідок пізньостиглості сортів, що містять ці гени, використання їх у селекційній роботі обмежене. Лінії з генами Bt12, Bt13 і Bt14 деякою мірою уражуються збудником, але вони широко залучаються до схрещувань у селекційних програмах МІП. Лінії з ефективними генами стійкості Bt15, Bt16, Bt17, Bt18, Bt19, Bt20 і Bt21 проявляють високу стійкість проти місцевої популяції збудника і використовуються в програмах схрещувань. Ген стійкості BtZ, присутній у сорту Заря, вважають одним із кращих донорів стійкості проти твердої сажки як в Україні, так і в інших країнах світу.
Стійкість пшениці проти збудника борошнистої роси контролюється генами Pm1 – Pm30, Mld, MlGa, MIRE, Pm Tmb та 15 з тимчасовими символами. Встановлено, що найбільш ефективними серед них є самостійно діючі гени Pm 4a і Pm 4b, а також Pm2 + Pm6 та комплекс генів: Pm 1 + Pm2 + Pm 4b +Pm9; Pm1+ Pm2+ Pm4b +Pm6 +Pm9; Pm1+Pm9+ Mld +Pm3d.
На сьогодні у міжнародному каталозі генних символів пшениці зареєстровано понад 90-Lr генів стійкості проти бурої іржі. Нами встановлено, що високу ефектинвість проти збудника забезпечують гени Lr9, Lr19, Lr37 та поєднання генів Lr42+Lr24, Lr21+ Lr 39+Lr24, Lr9+Lr26, Lr10+Lr24. Втрачають стійкість сорти, захищені геном Lr24. Відмічено незначне ураження збудником сортів-носіїв гену Lr19.
Таким чином, нами виявлені донори з ефективними генами стійкості проти збудників твердої сажки, борошнистої роси і бурої іржі, які рекомендуємо використовувати у селекції пшениці озимої.