Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вірулентні властивості бактерій роду Pseudomonas, виділених з насіння рослин томатів
Ю. В. Коломієць, І. П. Григорюк

Остання редакція: 2017-04-30

Тези доповіді


Кількість фітопатогенних бактерій на поверхні органів рослин залежить від видових особливостей, фаз вегетаційного періоду, кліматичних умов, інтенсивності та спрямованості фізіолого-біохімічних процесів. Метаболізації патогенів в структурних компартментах насіння навіть в невеликих кількостях приділяють особливу увагу в сільськогосподарському виробництві, що забезпечує розповсюдження збудників хвороб, які зумовлюють зниження якості і кількості врожаю овочевих культур. Метою наших досліджень була ідентифікація виділених ізолятів бактерій, визначення ряду їх біологічних особливостей для завчасного запобігання ініціації ними інфекційного процесу. Об’єктом наших досліджень слугувало насіння 16 детермінантних сортів томатів української селекції. Морфологічні, культуральні та фізіолого-біохімічні властивості виділених бактерій вивчали класичними методами.

Отримані ізоляти з поверхні насіння сортів томатів мали колонії різної форми, жовтого, білого, бежевого, рожевого, коричневого і оранжевого кольорів, прозорі й напівпрозорі, з матовою та глянцевою поверхнею, рівними та нерівними краями. Для кожного сорту томатів був характерний різний кількісний та якісний склад мікрофлори насіння.

Нами ідентифіковані як представники роду Pseudomonas ізоляти (ІЗ-70, ІЗ-76, ІЗ-78), що є аеробними рухливими паличками, які утворюють флуоресціюючий пігмент і не утворюють спор. Жовтопігментні колонії на основі морфологічно-культуральних властивостей нами попередньо ідентифіковані як Pantoeа agglomerans. Решта ізолятів є представниками сапрофітної мікрофлори, які за проведеними тестами не можуть бути віднесені до певного виду фітопатогенних бактерій. Установлено, що ізоляти ІЗ-70, ІЗ-76 і ІЗ-78 спричиняють мацерацію картоплі, які віднесені нами до збудників бактеріальної крапчастості. Ізоляти ІЗ-70, ІЗ-76 і ІЗ-78 ініціювали утворення коричневих некрозів на листках тютюну. Здатність індукувати реакцію надчутливості пов’язана з вірулентними властивостями бактерій. За умов штучного зараження рослин томатів встановлено, що ізоляти ІЗ-70, ІЗ-76, ІЗ-78 спричиняли на їхніх листках виникнення плям, спочатку (3–4 доба) водонасичених, які пізніше збільшувались у розмірах й темніли. Решта ізолятів не виявляла патогенних властивостей за штучного зараження рослин томата. Виділені з насіння томатів бактерії за сукупністю морфологічних, культурально-біохімічних ознак нами ідентифіковані як представники виду P. syringae pv. tomato збудника бактеріальної крапчастості.


Full Text: PDF