Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Оцінка адаптивності перспективних ліній пшениці м’якої озимої
Н. П. Замліла

Остання редакція: 2017-04-30

Тези доповіді


Основна вимога, яка висувається адаптивному сорту це здатність формувати високу врожайність хорошої якості в різних природньо-кліматичних умовах. Чим менше адаптований сорт до умов зовнішнього середовища, тим в більшій мірі змінюється хімічний склад зерна під впливом мінливих чинників, що визначають умови, тим більшою мірою варіює якість продукції одержуваного сорту.

Мета дослідженьвиокремити лінії пшениці м’якої озимої з підвищеним адаптивним потенціалом за урожайністю і за вмістом клейковини в зерні. Дослідження проводили в Миронівському інституті пшениці після попередників:сидеральний пар (гірчиця) і кукурудза (МВС) ( 2015 р.);сидеральний пар (гірчиця) і соя (2016 р.). Об’єктом досліджень були лінії пшениці м’якої озимої конкурсного випробування лабораторії селекції озимої пшениці. Інтерпретацію параметрів адаптивності (X̅, max, min, R, (Xmax+Xmin)/2, Cv, Sc, Hom, bi і Si2) проводили згідно відомих методик. Для ранжування ліній і визначення адаптивності використовували метод непараметричної статистики Дж.У. Снедекора та сукупний показник «рейтинг адаптивності сорту» (РЕС) В. А. Власенка.

У дослідженнях виділено лінії різного типу пластичності за ознаками урожайності і клейковини в зерні. Кращою загальною адаптивною здатністю порівняно із стандартом Подолянка (7,60 т/га) (за показником середньої врожайності), володіли  всі лінії, серед них найкращі Лютесценс 37391, Лютесценс 37548, з надбавкою(0,62 ̶ 0,73 т/га). Коефіцієнт регресії(bi=0,58-0,78) показує, що ці лінії слабше реагують на зміну умов вирощування і їх можна використовувати на екстенсивному фоні. Вони також мали найбільшу стабільність і в (РЕС) посіли перші місця. Близький до одиниці (bi) у Лютесценс 37564, Лютесценс 55198 свідчить про адекватну відповідь на зміну умов вирощування. Найбільш інтенсивними (bi=1,14-1,38) виявились лінії Лютесценс 37519 і Еритроспермум. 55023, які також мають високий потенціал урожайності. Серед досліджуваних ліній найвищим вмістом клейковини ряді середовищ характеризувалися Лютесцес 55198 (25,0 %) і Еритроспермум 55023 (24,8, %),а стандарт Подолянка (20,2 %). За коефіцієнтом регресії (bi=0,43-0,85) ці лінії належать до гомеостатичних, та стабільних за показником (Si2) відносно інших генотипів і в (РЕС) також посіли перші місця. Решта ліній за цією ознакою виявились більш пластичними (bi=1,05-1,13).

Таким чином, серед нових ліній,однією із найперспективніших є Еритроспермум 55023 (Миронівська 29 / Palotas), яка характеризується ранньостиглістю, низькорослістю та високою стійкістю до вилягання, стійкістю проти комплексу хвороб, високими показникам якості зерна, високим показником маси 1000 зерен і урожайністю.


Full Text: PDF