Остання редакція: 2017-04-30
Тези доповіді
Створення високопродуктивних сортів пшениці зі слабко вираженою фотоперіодичною чутливістю і короткою стадією яровизації сприяє активному весняному відростанню рослин, що, в свою чергу, забезпечує добре використання вологи та інтенсивне формування біологічного врожаю. Таким вимогам відповідають сорти п’ятого покоління, які володіють подвійною фізіологією, так звані сорти-дворучки.
Метою дослідження було встановлення продуктивності нових високоінтенсивних сортів-дворучок пшениці в умовах Південного Степу України.
Польові досліди виконано впродовж 2014–2016 рр. у стаціонарній польовій сівозміні ННВЦ ТДАТУ Мелітопольського району Запорізької області. Для дослідження використано сорти-дворучки пшениці Шестопалівка (контроль), Магістраль, Шпалівка, Сталева та Озерна. Повторність досліду чотириразова. Використовували інтегровану енергозберігаючу технологію вирощування зернових культур у Південному Степу України. Попередник – чорний пар. Погодні умови в цілому були сприятливі для росту і розвитку рослин пшениці.
Серед досліджуваних сортів найвищу польову схожість сформували рослини сортів Озерна та Шестопалівка, а найнижчу – сортів Магістраль та Сталева, у яких даний показник був відповідно на 13,4 та 17,2 % (абс.) нижче порівняно з контролем. За стійкістю проти несприятливих умов перезимівлі суттєвої різниці між досліджуваними сортами виявлено не було, окрім сорту Сталева, у якого показник зимостійкості був на 6,8 % (абс.) вище, ніж у контролі.
Для усіх досліджуваних сортів максимум площі листкової поверхні припадав на генеративний період розвитку (фаза колосіння). Найбільшу асимілюючу поверхню за період вегетації сформував сорт Озерна, максимальна площа листків у якого була на 43 % більшою, порівняно з контрольним варіантом. Найменшим цей показник був відмічений для сорту Сталева, у якого площа листової поверхні була на 17 % менше порівняно з контролем.
В середньому за досліджуваний період вегетації найвище значення ЧПФ спостерігалося у сорту Шпалівка, у якого даний показник був на 13–46 % вищим ніж у інших сортів.
За величиною біологічної врожайності було виділено сорти Шестопалівка та Шпалівка, у яких величина врожаю була на 7–17 % вищою порівняно з іншими сортами. Усі досліджувані сорти сформували високоякісне зерно, яке відповідає вимогам продовольчої групи А. Однак за сукупністю показників якості до ІІ класу було віднесено сорти Магістраль та Шпалівка, а до ІІІ класу – Шестопалівка, Сталева і Озерна.