Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вплив добрив та регуляторів росту на формування показників фотосинтетичного потенціалу гороху
Л. В. Король

Остання редакція: 2017-04-30

Тези доповіді


Формування і накопичення органічної речовини в результаті процесу фотосинтезу відбувається протягом всього періоду вегетації гороху. У зв’язку з цим абсолютне значення акумульованої в них органічної речовини залежить не лише від величини площі листової поверхні, але й від тривалості періоду їх інтенсивної роботи. Тому, щоб дати більш об’єктивну оцінку ефективності фотосинтетичної роботи посівів всіх сільськогосподарських культур, і гороху зокрема, доцільно користуватись інтегрованим показником – фотосинтетичного потенціалу. Чим вищий фотосинтезуючий потенціал, тим вища врожайність (якщо при цьому немає значного зменшення чистої продуктивності фотосинтезу).

Метою досліджень є оцінка впливу добрив та регуляторів росту на формування показників фотосинтетичного потенціалу гороху.

Дослідження проводилися на полі відділу селекції та насінництва зернобобових культур Уладово-Люлинецької дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН.

Матеріалом досліджень слугували сорти гороху, варіанти підживлення та застосування регуляторів росту.

Нами встановлено, що в рік досліджень, рослини в посівах гороху формують достатньо потужний ФП, який здатен забезпечити високу зернову продуктивність культури. Відповідно до отриманих результатів досліджень максимальний фотосинтетичний потенціал формували посіви із комплексним застосуванням добрив та регуляторів росту, які здійснювали найбільший вплив на його розвиток. Так, на неудобрених ділянках фотосинтетичний потенціал був для сорту Улюбленець 257 тис.м2 днів/га, Юлій – 150 тис.м2 днів/га.

Внесення мінеральних добрив та регуляторів росту в фазу бутонізації, сприяло підвищенню ФП у сорту Улюбленець, при порівнянні до контролю на 149 тис.м2 днів/га – у варіантах «Біовіт + Регоплант»; на 128 тис.м2 днів/га – «Біовіт + Агростимулін»; на 310 тис.м2 днів/га –«Фрея-Аква + Регоплант» та на 291 тис.м2 днів/га – у варіантах «Фрея-Аква + Агростимулін». У варіантах із застосуванням добрив «Біовіт» ФП зріс на 126 тис.м2 днів/га, «Фрея-Аква» на – 107 тис.м2 днів/га. У варіантах із застосуванням регуляторів росту «Регоплант» ФП збільшився на 118 тис.м2 днів/га, а при використанні «Агростимулін» ФП збільшився на 134 тис.м2 днів/га, аналогічні залежності у формуванні цього показника виявлено і у сорту Юлій.

Провівши спостереження та обліки, нами було встановлено, що динаміка формування ФП протягом періодів вегетації гороху була різною. Так, на всіх варіантах досліду, найбільш інтенсивно показники ФП зростали в період від цвітіння до формування насіння.


Full Text: PDF