Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Екологічно збалансований розвиток агроценозів за рахунок біоагентів BACILLUS THURINGIENSIS
Т. І. Патика

Остання редакція: 2017-04-30

Тези доповіді


Посилення антропогенного впливу на екосистеми усіх типів викликає суттєве порушення структурно-функціональної організації та фітосанітарного стану агроценозів, що потребує їх екологічного оздоровлення. Особливу актуальність ця проблема набуває у теперішній час в умовах фітосанітарної дестабілізації, значних змін чисельності видового складу шкодочинних організмів у агроценозах та масового розповсюдження порівняно невеликої кількості об’єктів, що відносяться до домінантних видів та ін., на фоні загального збіднення різноманіття агроекосистем.

Сучасний біологічний контроль шкодочинних організмів враховує основний спектр багатофакторної залежності в досягненні гарантованого захисту врожаю та екологічної безпеки. Пріоритетними стають підсилення природних механізмів рівноваги триотрофної системи «ґрунт–мікроорганізми–рослини», спрямоване застосування біоагентів, екологічно вивірені багатоваріантні інтегровані системи з антирезистентною стратегією і тактикою. Актуально створення мікробних препаратів комплексної дії, оскільки вони характеризуються високою ефективністю, не забруднюють навколишнє середовище, проявляють селективну дію, зручні для виробництва. У цьому зв'язку багаторічні дослідження і розробки дають можливість науково-обґрунтовано проводити удосконалення новітніх технологій використання мікробних агентів (перспективних штамів р. Bacillus) у системах захисту рослин, розширюють наукові уявлення щодо фітосанітарного оздоровлення агроценозів.

На підставі комплексних досліджень біологічних особливостей штамів ентомопатогенних бактерій Bacillus thuringiensis різних серотипів – BtН1 (87/15), BtН10 (115) – скринінг, селекція, технологічність, ентомоцидність, патогенність, результативність дії, післядії біоагентів щодо фітофагів – одержано ефективні показники як за титром життєздатних спор (від 2,5 до 4,6 млрд./мл.), так і за активністю (ентомоцидністю) при контролі чисельності фітофагів з рядів Coleoptera, Lepidoptera на пасльонових, плодових культурах не менше 85,0 %. Проведені дослідження дозволили оцінити спектр дії та ефективність мікробних препаратів на основі BtН1, BtН10 щодо комах-шкідників у лабораторних і польових умовах, а також по відношенню до фітопатогенних мікроміцетів роду Fusarium ssp. (збудників хвороб рослин). Встановлено, що антифунгальний ефект штамів групи Bt проявився в межах 64,0–83,0 %, залежно від інфекційного фону. Ефективність використання природних агентів Bt як засобів захисту рослин від шкодочинних організмів залежить не тільки від їх функціональних біологічних особливостей, але й від технологій застосування препаративних форм у конкретних еколого-географічних регіонах. На сьогодні вдалося значно розширити і поглибити уявлення про роль мікроорганізмів у сільському господарстві та сформулювати пріоритети на користь мікробних препаратів.


Full Text: PDF