Остання редакція: 2017-05-01
Тези доповіді
Одним із радикальних методів оздоровлення картоплі від бактеріальних хвороб є метод культури апікальної меристеми.
При проведенні експериментів для досліду відбирали бульби сортів Мелодія та Щедрик середньої фракції, які штучно інокулювали збудниками Pect. carotovorum subsp. carotovorum (концентрація 20 млн. клітин в 1 мл інокулюму) і C. sepedonicum (50–60 конідій в полі зору мікроскопа при збільшенні в 120 разів). У контрольному варіанті використовували здорові бульби. Повторність досліду – чотирикратна. У кожному варіанті висаджували по 30 бульб.
Результати фітопатологічної експертизи вихідного матеріалу свідчать, що бульби зі штучним інфікуванням їх шкідливими організмами бактеріального походження мали високу ступінь ураження патогенами. Так, у сорту Мелодія кількість бульб з ознаками мокрої бактеріальної гнилі складала 85,4 %, а у сорту Щедрик – 90,2 %. Дещо менше на штучно інфікованих бульбах проявилася кільцева гниль. Так, сорт Мелодія уразився цим захворюванням на 65,3 %, а сорт Щедрик – на 69,4 %. У контрольному варіанті, сорт Мелодія мав 0,8 % бульб з симптомами кільцевої гнилі, а сорт Щедрик уразився мокрою гниллю на 1,2 %.
У пробірках з поживним середовищем Мурасіге-Скуга при температурі
22–25 °С, відносній вологості повітря 70 % та освітленні в 4–5 тисяч люксів з
16-годинним світлоперіодом із вилученої з паростків меристеми вирощували пробіркові рослини картоплі, які при досягненні розміру 7–8 см пересаджували в кліматичну камеру. У результаті вивчення можливості використання культури апікальної меристеми для оздоровлення картоплі від бактеріальних хвороб нами встановлено, що приживання меристем на поживному середовищі Мурасіге-Скуга практично не відрізнялося від контролю і за сортом Мелодія складало в меристемних рослинах від бульб, уражених мокрою бактеріальною гниллю, 47,4 %, а кільцевою гниллю – 49,3 %, у той час, як у контрольному варіанті – відповідно 48,2 %. Аналогічні показники отримані й за сортом Щедрик.
Отже, нашими дослідженнями доведена можливість використання методу культури верхівкової меристеми для одержання здорових рослин із партії картоплі, ураженої бактеріальними хворобами, під час зберігання врожаю.