Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Оцінка нових сортів вишні селекції Інституту помології ім. Л. П. Симиренка
В. В. Ласкавий

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


Станом на 2016 рік Реєстром сортів рослин України рекомендуються до вирощування 22 сорти вишні. Але їх кількість нерівнозначна по ґрунтово-кліматичних зонах. Вказаний по зонах сортимент вишні — це своєрідний кістяк культури для промислового садівництва. Однак, сортимент вишні потребує урізноманітнення, враховуючи специфічні умови природно-кліматичних зон. Тому, актуальним є вивчення і рекомендації до впровадження у промислове садівництво нових високопродуктивних сортів вишні. Мета роботи полягала у виділенні сортів, адаптованих до умов Лісостепу, які б відповідали вимогам сучасного садівництва і могли значно покращити районований сортимент. Для цього проводилась комплексна порівняльна оцінка сортів і гібридних форм вишні селекції Інституту помології ім. Л.П.Симиренка за господарсько-біологічними ознаками в умовах Північної лісостепової (правобережної) зони. У процесі досліджень виконувалися наступні завдання: оцінка урожайності, товарних та смакових якостей плодів, вивчення особливостей росту дерев.

Закладання досліду, обліки та спостереження виконувались у відповідності з "Методикою державного випробування сортів рослин на придатність до поширення в Україні". Дослідження проводилися з 5 новими сортами і 4 елітними формами сливи. Рік садіння дерев 2004. Схема садіння 6 х 4 м (416 дерев на 1 га). Дослідження проводилися протягом 2012 – 2016 років (9 – 13 рік після садіння), що припадає на період повного плодоношення дерев вишні.

Проведеними дослідженнями встановлено: – середньорічна урожайність всіх досліджуваних сортів і елітних форм була високою як для вишневих насаджень у пору повного плодоношення; за середньою масою великі плоди (від 6,5 до 7,5 г) мали сорти Іскра (6,8 г), Мрія (7,2) і Оптимістка (7,4). Дуже великі плоди (понад 8 г) були у сортів Жадана (8,3), Зоря (8,2) та елітних форм №11773 (8,1) і №12956 (8,3); плоди всіх досліджуваних сортів придатні до різних видів технічної переробки, зокрема заморожування; всі досліджувані сорти і елітні форми мають надзвичайно привабливі на вигляд плоди, які відзначаються високими смаковими властивостями; на 16 рік після садіння в сад дерева досліджуваних сортів досягли оптимальних ростових параметрів; у період повного плодоношення дерева досліджуваних сортів потребують омолоджуючої обрізки, що повинно забезпечити щорічний ріст пагонів і відновлення на них генеративних утворень для подовження строку продуктивної експлуатації насаджень.


Full Text: PDF