Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Динаміка основних показників розвитку галузі садівництва
І. І. Мамалига

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


Одними з основних показників, що характеризують розвиток галузі є: площі насаджень та урожайність плодових та ягідних культур у сільськогосподарських підприємствах України. Загальна площа плодово-ягідних насаджень у сільськогосподарських підприємствах у 2015 році склали 79,1 тис. га . Площі насаджень скоротилися практично по всі категоріях господарств. Сільськогосподарські підприємства втратили за чотири роки 35,5 % своїх площ. Зниження відбулося і в господарствах населення, але всього на 10,3 %.

Урожайність плодово-ягідних насаджень за аналізований період різко коливається – від 3,8 ц/га в 1999 році до 70,8 ц/га в 2015 році. Такий рівень урожайності не може забезпечувати достатню ефективність виробництва. За останні десять років відмічається позитивна тенденція постійного зростання показника урожайності, хоча рівень урожайності залишається низьким.

Результатом невисокої продуктивності існуючих плодово-ягідних насаджень, поряд з іншими факторами, є низькі показники рівня рентабельності. Показник рентабельності за 2015 рік зафіксований на рівні 56,9%. Цей показник коливався в межах від -1,3% в 2000 році до 142,2% у 2013, та 84,8% ще у 1990 році. Значно нижча собівартість реалізованої продукції (81,69 грн/ц) та стабільна ціна реалізації (208,02 грн/ц) стали причиною такого різкого росту рівня рентабельності в 2013 році. У 2015 році збільшення витрат на виробництво як результат росту цін на всі витратні матеріали, навіть при збільшені ціни на плодову продукції, призвело до зниження рівня рентабельності по галузі. Аналіз показника рентабельності в розрізі господарств різних форм власності показує низьку ефективність виробництва плодів і ягід в державних господарствах – рівень рентабельності виробництва плодів від -10,5% у 2010 р. до 5,1% у 2012 році. У 2015 році збитковість зафіксована на рівні -6,7 %. На протязі останніх трьох років лише державні господарства були збитковими. Найкращі показники в господарських товариствах – за аналізований період господарства такого типу не були збитковими. У 2015 році такі господарства показали рівень рентабельності 57,9%.

Господарські товариства є найбільш поширеною і найбільш ефективною організаційною формою виробництва плодів. Високий рівень рентабельності виробництва плодів у господарських товариствах забезпечує зростання можливостей використання інновацій за рахунок розширення інвестицій у закладання насаджень і подальший розвиток садівництва.


Full Text: PDF