Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Морфогенез спорофітів папороті (PLATYCERIUM ALCICORNE (WILLEMET) DESV.) в умовах IN VITRO
О. І. Почтар, О. В. Лобова, Н. С. Іваннікова

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


Важливим напрямком збереження різноманіття рослинного світу є введення рідкісних представників світової флори в культуру in vitro, що дає змогу створювати банк рослинного матеріалу та поглиблювати знання про їх екологічні та біологічні особливості, що в перспективі може бути використано для реінтродукції рослин у місця природного росту.

P. alcicorne (Willem) Desc., є гніздовим епіфітом, який в природних умовах (Тропічна Австралія) зазвичай засиляє великі гілки та стовбури дерев [Christensen, 1932; Encke, 1958]. Рослини папороті P. alcicorne маоть здатність до формування двох типів листя: стерильних і фертильних, як і ще ряд деяких інших видів, [Федоров та ін., 1956]. P. alcicorne в умовах оранжерейної культури має досить низький коефіцієнт утворення дочірніх рослин (3–5 рослин на дорослому екземплярі щороку), у зв’язку з цим було вирішено розмножувати ці рослини в умовах асептичної культури [Черевченко Т. М. та ін., 2008].

Для спор даного виду в умовах in vitro характерний досить низький відсоток схожості. Лише через 4 місяці з моменту їх висіву на поживне середовище вперше були помічені ознаки цього процесу. Ще через 1 місяць спостерігається формування проростків як округлої, так і неправильної форми, на нижньому боці яких розвивалися коричневі ризоїди. У колбах, які перебували в темряві, діаметр гаметофітів становив до 13 мм, на світлі - до 5 мм. Надалі проростки P. alcicorne субкультивують на середовищах Мурасіге-Скуга (МС) і Пірика, модифікованих 0,4 мг/л піридоксину, 1 мг/л ІОК і 30 г/л сахарози. У результаті проведених досліджень встановлено, що на цьому етапі краще використовувати середовище МС [Черевченко Т. М. та ін., 2008].

Через 1 рік з моменту висіву спор на живильне середовище спостерігається утворення перших спорофітів. Їх відокремлюють від гаметофітів і наступні 4 місяці культивують на середовищі МС з 4 мг/л аденіну. Укорінення рослин відбувається на середовищі МС з 2 мг/л ІОК.

Таким чином, в ході проведених досліджень [Черевченко Т. М. та ін., 2008] було розроблено методику розмноження спорофітів папороті P. alcicorne в культурі in vitro.

Робота була виконана на базі колекції стерильних культур відділу тропічних та субтропічних рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України, яка з 1999 року має статус Національного надбання України і підтримується відповідною державною програмою.


Full Text: PDF