Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вплив агротехнологічних заходів вирощування на біохімічні показники зерна ячменю ярого в умовах Північного степу України
Е. І. Мамєдова

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


Ячмінь має складний хімічний склад, який залежить від сорту, району зростання, метеорологічних і ґрунтових умов, масового співвідношення окремих частин зерна.

Велике значення має вміст у насінні білка, крохмалю, безазотистих екстрактивних речовин, адже запаси пластичних речовин обумовлюють енергію його проростання, а в кінцевому результаті життєздатність рослин та врожайність. Зміна хімічного складу насіння зумовлює зміну його врожайних якостей.

Метою наших досліджень було вдосконалити елементи технології вирощування ячменю ярого за рахунок комплексного застосування мінеральних добрив та мікробіологічних препаратів після різних попередників у північному Степу України.

Дослідження проводились в Ерастівській дослідній станції ДУ Інституту зернових культур впродовж 2015-2016 рр. за загальновідомими методиками та рекомендаціями.

Польовий дослід закладено в шестипільній сівозміні після попередників – кукурудза та озима пшениця, на двох фонах живлення: без добрив та N30P30K30. Використовували сорт ячменю ярого – Совіра. Схема досліду також включала варіанти застосування біопрепаратів Діазофіт, Фосфоентерин, Біополіцид (по 100 мл на гектарну норму висіву насіння кожного препарату) і мікродобрива Сизам (20 г/т насіння). Найкращі результати досліджень зафіксовано у варіанті, де застосовувалось сумісна обробка насіння мікробіологічним комплексом препаратів і мікродобривом Сизам, який забезпечив (в середньому за 2015-2016рр): збільшення білку та крохмалю на 1,5% і 1,4% (без добрив) та 1,7% і 2,5% (N30P30K30) після попередника озима пшениця, а також на 1,2% та 2,2%(без добрив) і 1,3% та 2,4% (N30P30K30) – після кукурудзи, порівняно з контролем; вміст азоту, фосфору та калію в зерні 1,96%, 0,96 та 0,60% на мінеральному фоні після озимої пшениці і 2,18%, 0,97 та 0,65% – після кукурудзи; найбільші біохімічні показники зерна ячменю ярого склалися після попередника кукурудза; отримання прибавки врожаю ячменю ярого 1,59 т/га після озимої пшениці та 1,13 т/га – після кукурудзи; найвищі економічні показники: прибуток (5778 грн/га) та рівень рентабельності (108,8%).


Full Text: PDF