Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Біологічні особливості кукурудзяного стеблового метелика на кукурудзі середньої групи стиглості
О. О. Проява, Р. В. Яковлєв

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


В основі проведення заходів захисту кукурудзи від стеблового кукурудзяного метелика є прогноз появи шкідника, який неможливо здійснити без вивчення біологічних особливостей фітофага в межах певної стації. Зокрема, для визначення строків обробки кукурудзи велике значення має визначення періоду відкладання яєць, а також відродження гусені кукурудзяного метелика. Також необхідно враховуючи те, що гусінь на поверхні рослин знаходиться годину, а потім вона заходить в стебло де відбувається її розвиток. Зважаючи на ці обставини, надзвичайно актуальними є уточнення особливостей біологічного розвитку в сучасних умовах на посівах кукурудзи.

Дослідження проводились у 2016 році на посівах кукурудзи гібриду “ВН 63” в ПСП “Червоний маяк” Корюківського району, Чернігівської області. Для встановлення початку льоту кукурудзяного метелика виставляли коритця з шумовою мелясою, розмір яких становив – 70×40×7 см, а висота розміщення їх від землі складала 1,0 м. Початок відкладання яєць фітофагом встановлювали за допомогою візуального огляду 10 рослин в 4 місцях рядка, наявність гусениць визначали розтинаючи в повздовжньому напрямку пошкоджені стебла і качани. За результатами досліджень складено фенологічний календар розвитку стеблового кукурудзяного метелика в Поліссі України на гібридах кукурудзи середньої стиглості (ФАО 280).

Встановлено, що строки появи гусені на посівах кукурудзи середньої групи стиглості в Поліссі України співпадають з фазою початку викидання волоті. Зокрема, поява імаго стеблового кукурудзяного метелика у 2016 році спостерігалась на посівах кукурудзи гібриду “ВН 63” 28–30 червня, а період відкладання яєць відбувався на 3–5 добу. Початок відродження гусені зафіксований 10–11 липня і тривав майже місяць. За таких умов заляльковуватись комахи почали 3, а закінчили 20 серпня. Літ метеликів нової генерації відмічений в кінці серпня. У зв’язку з розтягнутим періодом заляльковування спостерігався і розтягнутий період вильоту імаго.

За результатами проведених дослідженнь встановлено, що проходження стадії лялечки тривало близько 27 діб за середньодобової температури повітря +19,2 °С, тривалість стадії яйця – 10 діб, за середньодобової температури +20,5 °С. Тривалість розвитку повного циклу кукурудзяного стеблового метелика в середньому тривав 70 днів. 


Full Text: PDF