Остання редакція: 2017-05-01
Тези доповіді
Серед агротехнічних прийомів, які впливають на розвиток озимих зернових культур, їх зимостійкість і продуктивність, особливо важливе значення мають строки сівби. У більшості випадків вони визначають дружність та своєчасність сходів, інтенсивність ростових процесів у рослин в осінній період вегетації та проходження фаз їх загартування.
Мета роботи полягала у вивченні впливу строків сівби на ріст, розвиток та урожайність різних сортів пшениці озимої в зоні Південного Степу України. Польові досліди проводили в 2011–2015 рр. в лабораторії агротехніки зернових культур Інституту олійних культур НААН. Попередник – чорний пар. Технологія вирощування пшениці озимої – загальноприйнята для південної частини Степу, крім поставлених на вивчення питань. Висівали сорти пшениці м’якої озимої Антонівка і Служниця одеська. Сівба проводилась 5, 15, 25 вересня і 5 жовтня з нормою висіву 4,5 млн/га схожих насінин. Глибина загортання насіння 5–6 см.
При визначенні та обгрунтуванні кращого строку сівби пшениці озимої було враховано погодні умови осіннього періоду, запаси продуктивної вологи в ґрунті, температурний режим та стан рослин перед зимівлею.
В середньому за п’ять років досліджень на час припинення осінньої вегетації близькими до оптимальних параметрів, які забезпечують успішну зимівлю, знаходилися рослини пшениці озимої, що висівалася 25 вересня. За сівби озимини в порівняно ранні строки (5 та 15 вересня) відмічалося різною мірою переростання рослин, в більш пізній (5 жовтня) – рослини розпочинали зимівлю, як правило, в недостатньо розвиненому стані, налічували два–три листки, або ж знаходилися на початку фази кущіння.
За результатами виконаної наукової роботи найбільша урожайність пшениці озимої (залежно від сорту в середньому 5,36–5,71 т/га) була отримана у варіантах, де сівбу проводили 25 вересня. Сівба як у відносно ранні строки в порівнянні з кращим (оптимальним), так і в більш пізній призводила до зниження врожайності відповідно на 15,5–16,8 % (5 вересня), 2,4–15,4 % (15 вересня) та 4,5–6,1 % (5 жовтня).
Таким чином, проведеними дослідженнями встановлено, що для сортів пшениці озимої Антонівка і Служниця одеська в умовах Південного Степу України найкращими календарними строками сівби, який дозволяє рослинам розкрити більш повно свій генетичний потенціал, є середина третьої декади вересня.