Остання редакція: 2017-05-01
Тези доповіді
У світовому генофонді пшениці налічується значна кількість зразків, що можуть використовуватись як джерела за комплексом ознак. Однак цінність їх зростає за умови неспорідненості за генетичним походженням, здатності стабільно відтворювати високий рівень селекційно цінних ознак у контрастних кліматичних умовах та поєднання різних позитивних властивостей у межах одного генотипу. У зв’язку з цим особливо актуальним є виділення колекційних зразків пшениці м’якої ярої з різних країн світу за комплексом господарсько-цінних ознак для їх залучення в селекційні програми в якості вихідного матеріалу.
Дослідження проводилися упродовж 2015–2016 рр. у лабораторії селекції ярої пшениці Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла НААН України. Матеріалом для дослідження слугували 95 колекційних зразків різного еколого-географічного походження.
За результатами досліджень виділено зразки пшениці м’якої ярої, які належали до середньостиглої групи та формували найвищу врожайність з одиниці площі, порівняно з ранньостиглими та пізньостиглими групами.
У колекційному розсаднику виявлено зразки з комплексною стійкістю до основних листкових хвороб: Августина, Авиада, Кинельская 2010, Кинельская Нива (RUS), Оксамит миронівський, Дубравка, МІП Світлана, Божена, Еритроспермум 12-36, Злата (UKR), Любава, Ласка (BLR), Алмакен (KAZ) та ін., що можуть слугувати джерелами стійкості до листкових грибних хвороб в умовах Лісостепу України.
Виділено джерела колекційних зразків за елементами структури урожаю. Практичний інтерес для селекційної роботи становлять зразки різного еколого-географічного походження за комплексом цих ознак: Альбідум 10-41, Оксамит миронівський (UKR), Рикс, Августина (RUS), Казахстанская 25, Алмакен (KAZ) та ін., що рекомендовані як батьківські компоненти для схрещувань з високим потенціалом продуктивності.
Методом визначення посухостійкості виявлено колекційні зразки з показниками суттєво вищими від стандарту, що рекомендовані як вихідний матеріал в селекції на посухостійкість.
За показниками якості зерна слід відмітити: Еритроспермум 12-41, Лютесценс 11-25, Оксамит миронівський, Лютесценс 14-20, Божена (UKR), Авиада, Жница, Челяба 2, Баженка, Агата (RUS).
Для селекційної роботи виділено джерела за комплексом господарсько цінних ознак: Злата, Тюменская 25, Аэстина, Рикс, Авиада (RUS), Еритроспермум 12-36, Дубравка, Оксамит миронівський, Божена (UKR), Ласка, Сударыня (BLR), Казахстанская 25 (KAZ).