Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Селекційна цінність колекційних зразків пшениці твердої ярої для умов Лісостепу України
М. В. Федоренко, С. О. Хоменко

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


Успіх селекції значною мірою визначається якістю вихідного матеріалу, одним із важливих видів якого є колекційний матеріал різного еколого-географічного походження. У результаті вивчення, порівняння та ідентифікації генетично різноманітних зразків колекції пшениці твердої ярої є можливість виявити зразки з цінними ознаками і властивостями для ефективного використання у практичній селекції.

Метою досліджень було визначення показників селекційної цінності колекційних зразків за ознаками структури врожаю для використання у селекційній практиці.

Дослідження проводились у 2014–2016 рр. у лабораторії селекції ярої пшениці Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла НААН України. Матеріалом слугували 55 колекційних зразків пшениці твердої ярої.

У період проведення досліджень погодні умови відрізнялись від середніх багаторічних показників за температурним режимом, кількістю атмосферних опадів та їх розподілом в окремі місяці. Оптимальні умови зволоження за період досліджень склалися у 2016 р. (ГТК = 1,2), недостатнім рівнем вологості характеризувався 2015 р. (ГТК = 1,0), а з надмірною вологістю – 2014 р. (ГТК = 2,2), що дозволило оцінити та виділити зразки за селекційно цінними ознаками.

За період досліджень коливання середньої врожайності виявилось значним – від 442,3 г/м² у 2015 р. до 497,8 г/м² у 2016 р., що відображається через коефіцієнти варіації відповідно 12,4 і 17,8 %. Найбільш стабільними за урожайністю виявились колекційні зразки пшениці твердої ярої Тера (UKR), Дамсинская янтарная (KAZ), МІП Райдужна (UKR), Лан (KAZ), Новація (UKR) та ін., які мали найвищі рівні гомеостатичності (Hom = 9838,3; 8466,2; 8189,3; 8005,5; 7931,3 відповідно). Показник селекційної цінності (Sc) дозволив виділити зразки, які поєднують високу або середню урожайність та її стабільну реалізацію в мінливих умовах вирощування, що є найбільш важливим для селекційної практики.

Проводилося визначення показників Hom і Sc за кількістю зерен у колосі, масою зерна, масою 1000 зерен та виділено колекційні зразки: Гордеіформе 13-08 (UKR), Enterprise (CAN), Гордеіформе 13-07 (UKR), Carleton (USA), Діана (UKR), Лан, Ертол, Тома (KAZ).

За високим рівнем гомеостатичності та селекційної цінності виділено зразки: Тера, МІП Райдужна, Новація, Діана, Гордеіформе 13-08, Гордеіформе 13-07 (UKR), Дамсинская янтарная, Лан, Ертол, Тома (KAZ), Carleton (USA), Enterprise (CAN) та ін., які є цінним вихідним матеріалом для селекції пшениці твердої ярої.


Full Text: PDF