Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вплив ширини міжрядь та удобрення на насіннєву продуктивність буркуну білого однорічного
М. І. Федорчук, О. А. Влащук

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


У формуванні високопродуктивних посівів буркуну білого однорічного велика роль належить сорту. У свою чергу, повна реалізація урожайного потенціалу можлива лише за умов створення сприятливих умов вирощування, виконанні всіх заходів, що повністю задовольняють вимоги даного сорту. Тому, виникла необхідність дослідити вплив різних способів сівби та удобрення на процеси формування насіннєвої продуктивності сортів буркуну білого однорічного Південний та Донецький однорічний. У зв’язку з цим розробка нових і удосконалення існуючих елементів технології вирощування культури, серед яких – визначення оптимальної ширини міжрядь та норми азотних добрив для сортів буркуну білого однорічного Південний та Донецький однорічний є актуальними для сільськогосподарського виробництва.

Мета досліджень полягала у вивченні насіннєвої продуктивності різних сортів буркуну білого однорічного залежно від ширини міжрядь та фону азотного живлення в умовах півдня України.

Дослідження проводили протягом 2015–2016 рр. на дослідному полі Інституту зрошуваного землеробства НААН, розташованому в південній частині зони Степу України. Дослід закладали методом розщеплених ділянок згідно загальноприйнятих методик проведення польового досліду та методичних рекомендацій. Дослідження проводили у чотириразовій повторності з розміщенням ділянок методом рендомізації. Площа досліду 1200 м2, площа однієї ділянки 5 × 2,5 м2. Форма дослідної ділянки прямокутна.

Дослід трьохфакторний: Фактор А – сорти буркуну білого однорічного Південний та Донецький однорічний, Фактор В – ширина міжрядь (15-30-45-60 см), Фактор С – дози внесення азотних добрив (контроль без добрив - N30- N60- N90). У досліді дотримувалися принципу єдиної логічної різниці.

Максимальну врожайність в середньому за 2016 рр. – 0,86 т/га сформували рослини культури сорту Південний за сівби з шириною міжрядь 45 см та норми внесення азотних добрив N60. Найбільшу врожайність – 0,61 т/га по фактору А (сорт), рослини буркуну однорічного сформували на сорті Південний (НІР05 А – 0,018 т/га). По фактору В (ширина міжрядь) цей показник максимальним був за ширини міжрядь 45 см (НІР05 В – 0,027 т/га) і становив 0,63 т/га. По фактору С (доза азотного добрива) максимальну урожайність насіння буркуну білого однорічного 0,67 т/га було отримано за дози внесення азотних добрив N60 (НІР05 С – 0,014 т/га).


Full Text: PDF