Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Розширення генетичного різноманіття ячменю ярого високоурожайними зразками
В. А. Музафарова, І. А. Петухова, О. І. Падалка

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


Створення нових конкурентоспроможних сортів з високим рівнем продуктивності, що відповідають сучасним вимогам селекції, в значній мірі залежить від добре підібраного і всебічно проаналізованого вихідного матеріалу. Вирішення цього питання можливе завдяки колекції ячменю ярого Національного центру генетичних ресурсів рослин Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва.

Метою роботи з генетичними ресурсами рослин є формування та ведення Національного банку зернових культур для забезпечення вихідним матеріалом селекції новими сортами сільськогосподарських культур та збереження генофонду для наступних поколінь. Умови років досліджень 2005–2015 рр. характеризувались значною мінливістю та частою наявністю посушливих періодів упродовж вегетації культур. Для формування урожайності ячменю ярого в умовах східної частини Лісостепу найбільш сприятливим був 2014 р. Жорсткими погодними умовами за температурним режимом та рівнем зволоження в період цвітіння–дозрівання характеризувався 2010 р.

У результаті вивчення зразків колекції ячменю ярого виділено найбільш високоврожайні зразки в трирічних циклах вивчення, урожайність яких була в середньому в межах від 647 г/м2 до 884 г/м2. Це сорти перш за все української селекції – Дивогляд, Аграрій, Мальовничий, Аватар, Святогор, Гермес, Східний, Варіант, Святомихайлівський, Дорідний, Скарб; зразки з Росії – Биом, Владимир, Щедрый, Казак, Т 12, Бином, Московский 86, Немчиновский 36; з Казахстану – Асем, Сусын, Целинный 2005, Жан; з Німеччини – Scarlett; Данії – Poet. Серед шестирядних зразків (621–705 г/м2) виділено зразки: з Росії – Мастер та канадські сорти – AC Westech, AC Alma, AC Malone, AC Maple.2 Урожайність стандарту дворядних ячменів Взірець становила в середньому 572 г/м2 з коливанням від 330 г/м2 до 879 г/м2. Стандарт шестирядного ячменю сорт Вакула характеризувався урожайністю в середньому 428 г/м2 з коливанням від 268 г/м2 до 683 г/м2.

Таким чином, у результаті багаторічних досліджень виділено зразки ячменю ярого за урожайністю, які залучено до селекційних програм як цінні джерела.

Full Text: PDF