Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Формування щільності стеблостою залежно від елементів технології вирощування
Л. В. Худолій

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


Густота стояння рослин – це один із важливих і складових показників структури врожаю, який є інтегруючим від таких показників, як польова схожість, перезимівля, виживання рослин за весняно – літній період та загальне виживання потенціальної врожайності та її реалізацію.

Дослідження проводили у дослідному господарстві «Чабани» ННЦ «Інститут землеробства НААН» протягом 2011–2013 рр. на базі стаціонарного досліду відділу адаптивних інтенсивних технологій зернових колосових культур і кукурудзи. Сорт пшениці озимої Бенефіс. Попередник – горох. У досліді вивчали моделі технологій вирощування, які відрізнялися за дозами внесених мінеральних добрив та застосуванням побічної продукції попередника. Система захисту рослин, крім протруювання насіння, передбачала комплекс заходів проти бур’янів, хвороб і шкідників. На цих варіантах удобрення проводилось позакореневе підживлення рослин Плантафолом на ІІ, ІV, VІ і VІІІ етапах органогенезу по Куперман у дозі 2 кг/га, які порівнювались з варіантами технологій без позакореневих підживлень. Плантафол містить як макро- так і мікроелементи  і зареєстрований як регулятор росту, який має антистресову дію.

Спостереження за динамікою щільності стеблостою протягом вегетації показало, що в середньому за досліджувані роки застосування інтегрованої системи захисту рослин позитивно впливало на кількість продуктивних стебел пшениці озимої. Дослідження показали, що за інтегрованої системи захисту в рослин формується більша кількість стебел, ніж за мінімальної. Така закономірність проявилася на всіх варіантах удобрення протягом вегетації. Так, на ХІІ етапі органогенезу в контрольному варіанті (без добрив) збереглося 413 шт./м2 стебел, а на варіанті з внесенням Р90К90+N30(ІІ)+N60(ІV)+N30(VІІІ) − 587 шт./м2. Застосування Р135К135N60(ІІ)+N75(ІV)+N45(VІІ) збільшувало кількість збережених стебел до 695 шт./м2, що на 8,1 % більше ніж на контролі.

Значно більша кількість продуктивних стебел зберігалась за інтегрованої системи захисту та застосування Плантафолу. Ця закономірність проявилася в усіх досліджуваних варіантах та на всіх етапах органогенезу. Кількість збережених стебел становила 443 шт./м2 на контрольному варіанті, що на 30 шт./м2 більше ніж без його застосування. На варіанті з зароблянням побічної продукції попередника збереглося на 50 шт./м2 більше стебел. За внесення Р45К45+N30(ІІ)+N30(ІV) кількість збережених стебел становила 587 шт/м2, за збільшення дози до Р90К90N30(ІІ)+N 60(ІV)+N 30(VІІІ) їх кількість зростала до 642 шт./м2.

Найбільший відсоток збережених стебел (730 шт./м2) відмічали у варіантах зі внесенням Р135К135N60(ІІ)+N75(ІV)+N45(VІІ), що на 145 шт./м2 більше, ніж у варіанті без застосування Плантафолу, а реалізація продуктивних стебел складала 38,1 %.


Full Text: PDF