Остання редакція: 2017-05-01
Тези доповіді
Редька олійна, як цінна кормова і перспективна технічна культура, має широкий діапазон рекомендованих строків сівби від ранньовесняного до літнього. Відсутність чітких рекомендацій щодо строків сівби цієї культури в конкретних регіонах не сприяє ефективним технологіям її вирощування на кормові цілі та насіннєву продуктивність. Тому одним із завдань нашого дослідження було вивчити вплив строків сівби редьки олійної на особливості її росту і розвитку та формування індивідуальної насіннєвої продуктивності.
Дослідження проводили на дослідному полі ВНАУ на сірих лісових середньосуглинкових ґрунтах на колекції сортів редьки олійної різного еколого-географічного походження. Вивчали 6 строків сівби з нормою 2 млн. схожих насінин на 1 га: І-й – ранній з початком польових робіт, а кожний наступний з інтервалом в 20 календарних днів. Строки сівби вивчались на чотирьох варіантах удобрення 1-й – без добрив, 2-й – N30P30K30 кг д.р., 3-й – N60P60K60 кг д.р., 4-й – N90P90K90. Життєвий цикл редьки олійної поділяли на періоди вегетації: посів-сходи, сходи-розетка, розетка-бутонізація, бутонізація-цвітіння, цвітіння-утворення плодів, утворення плодів-дозрівання.
Результати проведених досліджень за період 2013 – 2016 рр. показали, що зміщення сівби на більш пізні строки суттєво впливало на динаміку проходження фаз розвитку рослин протягом вегетаційного періоду. Найбільш суттєвий вплив встановлено для періоду сходи цвітіння, де різниця між варіантами становила 5 – 9 днів. У результаті досліджень було зафіксовано, що період вегетації редьки олійної мав суттєво різну тривалість за першим та останнім строками сівби. Встановлено, що на удобрених варіантах динаміка росту рослин є інтенсивнішою, а тривалість міжфазних періодів вегетації має тенденцію до подовження. Відмічено також, що урожайність сортів редьки олійної залежить від погодно-кліматичних умов, які головним чином спостерігаються в період бутонізація-плодоутворення. Агроботанічним аналізом середніх зразків було підтверджено, що оптимальні умови формування продуктивності на рівні 35 – 40 т/га листостеблової маси складаються при оптимально ранній сівбі, якій відповідає перший строк. Насіннєва продуктивність посівів першого строку сівби (біологічний рівень урожаю 1,8 – 2,9 т/га) була майже вдвічі вищою порівняно з четвертим та п’ятим строком сівби (0,8 – 1,6 т/га).
Таким чином, для отримання максимальної кормової продуктивності посівів редьки олійної необхідно висівати її сорти в ранній строк з початком польових робіт.
Потребує в цьому плані додаткового вивчення варіант надранніх строків сівби, зокрема, розкидним способом у період початку фізичної стиглості грунту та варіант підзимньої сівби, який вивчається у ряді європейських країн (Німеччина, Польща тощо).