Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вихід кондиційного насіння та коефіцієнт розмноження насіння сортів ріпаку озимого залежно від строків сівби та норм висіву в умовах південного степу України
Л. В. Шапарь

Остання редакція: 2017-05-01

Тези доповіді


В умовах ринкової економіки прискорене розмноження насіння відіграє суттєво важливу роль. Для швидкого впровадження вітчизняних сортів ріпаку озимого потрібна наукова організація робіт в процесі вирощування доказового та базового насіння та сертифікованого насіння.

Метою досліджень передбачалось встановити вихід кондиційного насіння сортів ріпаку озимого та визначити коефіцієнт розмноження насіння залежно від строків сівби та норм висіву.

Дослідження проводили на дослідному полі Інституту зрошуваного землеробства НААН в 2013–2015 рр. відповідно до вимог загальноприйнятих методик проведення досліджень. Ґрунт дослідної ділянки темно-каштановий, середньосуглинковий. За характеристикою ґрунт є типовим для зони південного Степу України. Дослід трьохфакторний, польовий, повторення чотириразове. Закладення варіантів досліду проводилось методом розщеплених ділянок. Площа посівної ділянки І порядку – 432 м², ІІ порядку – 168 м², ІІІ порядку – 36 м². Сорти ріпаку озимого вітчизняної селекції Антарія, Сенатор Люкс, Анна та Черемош висівали у перший строк (I декада вересня); другий строк (ІІ декада вересня) та третій строк (III декаду вересня).

За результатами проведених досліджень було встановлено, що серед досліджуваних варіантів найбільший вихід кондиційного насіння отримано у сорту Антарія – 2,13 т/га з коефіцієнтом розмноження 489 за сівби у І декаду вересня з нормою висіву 1,1 млн шт./га. За сівби у І декаду вересня були створені найбільш оптимальні умови для розвитку рослин ріпаку озимого, тому вихід кондиційного насіння, у середньому за фактором, становив 80,0 % з коефіцієнтом розмноження 404, за сівби у ІІ декаду вересня – 75,8 % з коефіцієнтом розмноження 302, у ІІІ декаду – 73,4 % і коефіцієнт становив відповідно 297.

Встановлено, що серед досліджуваних сортів ріпаку озимого, в середньому за фактором, найбільший вихід кондиційного насіння отримано у сорту Антарія 1,61 т/га – 77,4 % з коефіцієнтом розмноження 343. Серед досліджуваних норм висіву, в середньому за фактором, тільки висів нормою 1,1 млн шт./га забезпечив найбільший вихід кондиційного насіння з 1 га 1,55 т/га – 77,2 % з коефіцієнтом розмноження 349.

При вивченні лабораторної схожості насіння ріпаку озимого в лабораторії аналітичних досліджень Інституту зрошуваного землеробства НААН, яка сформувалася під впливом досліджуваних факторів, було з’ясовано, що строк сівби, сортовий склад та норма висіву не мали суттєвого  впливу на цей показник.


Full Text: PDF