Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Чисельність коваликів (COLEOPTERA: ELATERIDAE) в агроценозі пшениці озимої за різних систем основного обробітку грунту
О. М. Яковенко

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


Останніми роками все більше дослідників зосереджують увагу на біоценотичній ролі агротехнічних прийомів, де найбільше значення з точки зору захисту рослин мають такі заходи, як науково обґрунтована сівозміна, система основного обробітку грунту, система удобрення, строки та способи сівби тощо.

Порушення науково обґрунтованих сівозмін, несталість посівних площ, у зв’язку з інтенсивним і широкомасштабним вирощуванням окремих сільськогосподарських культур, порушення технологій їх вирощування, призводить до погіршення загального фітосанітарного стану та впливає на гомеостаз агроценозів, зокрема й через зростання чисельності небезпечних видів грунтової шкідливої ентомофауни, до яких відносять і личинок коваликів – дротяників (Coleoptera: Elateridae).

Встановлено, що на науково-випробувальному полігоні УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого у п’ятипільних сівозмінах за різних систем основного обробітку грунту до обліків потрапляли 6 видів коваликів у личинковій стадії, а саме: степовий (Agriotes gurgistanus Fald.), посівний (Agriotes sputator L.), західний (Agriotes ustulatus Schall.), чорний (Athous niger L.), широкий (Selatosomus latus F.) та темний (Agriotes obscurus L.)

В агроценозах пшениці озимої найвищою чисельність дротяників виявилась за системи основного обробітку грунту з елементами mini-till і становила 8,0 екз./м2. Не потрапили до обліків личинки ковалика виду Selatosomus latus F. Чисельність личинок двох видів коваликів – Agriotes gurgistanus Fald. та  Agriotes sputator L. за цієї системи основного обробітку грунту в агроценозі пшениці озимої становила 72,5% від загальної їх кількості, що потрапили до обліків.

Найнижча чисельність личинок коваликів була в агроценозі пшениці озимої за звичайної системи основного обробітку грунту і становила 5,2 екз./м2. При цьому личинки двох видів коваликів – Agriotes gurgistanus Fald. і Agriotes sputator L. займали домінантне становище (73,1%).

За консервувальної системи основного обробітку грунту в агроценозі пшениці озимої також домінували види Agriotes gurgistanus Fald. і Agriotes sputator L., чисельність яких склала 4,6 екз./м2 або 74,2%. За мульчувальної системи основного обробітку грунту в агроценозі пшениці озимої чисельність дротяників склала 7,4 екз./м2. Проте й тут домінували личинки двох видів коваликів –  Agriotes gurgistanus Fald. і Agriotes sputator L. (5,8 екз./м2 або 78,5%).

Таким чином, система основного обробітку грунту у ланках зернових сівозмін істотно впливає на чисельність личинок коваликів – дротяників.

 


Full Text: PDF