Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Калюсоутворення у сортів видів AMARANTHUS CAUDATUS L. і гібридів AMARANTHUS CAUDATUS L. × AMARANTHUS PANICULATUS L. в культурі in vitro
О. М. Ярошко

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


Амарант є джерелом біологічно активних речовин (сквален і амарантін), які мають ранозагоюючі, антиоксидантні властивості. Ці речовин можливо отримувати з калюсу, за допомогою біотехнологічних методів. Метою роботи було отримати стабільну калюсну тканину в умовах in vitro.

Об’єктом досліджень були А. paniculatus x A. caudatus cv. Sterkh, A. caudatus x cv. Sterkh cv. Zhaivir, A. caudatus cv. Helios, А. caudatus cv. Kremovii ranii, А. caudatus cv. Karmin. Для пророщування насіння в умовах in vitro використовували методику Jofre-Garfias (Jofre-Garfias et al. 1997). Насіння пророщували на середовищі MS30 (Murashige, Skoog, 1962) з 30 г/л сахарози. Матеріалом для отримання калюсу були частини гіпокотиля, листкових пластинок і коренів завдовжки 1см, отримані з 7-денних проростків. Експланти культивували протягом 2 тижнів на середовищі MS30, з 30 г/л сахарози і за pH 5,7-5,9, з додаванням зеатіну (Зеа), 1-нафтилоцтової кислоти (НОК), кінетину (Кін), 2,4‑дихлорфеноксиоцтової кислоти (2,4-Д), ендосперму кокоса (кокосового молока) у різних співвідношеннях і концентраціях: 0 - 1 мг/л 2,4 –Д і 0 – 1 мг/л Kін; 0 – 1 мг/л НОК і 0 – 3 мг/л Kін; 0 – 2 мг/л Зеа і 0 – 0,2 мг/л НОК; 2 мг/л 2,4–Д і 10%-e кокосове молочко (10 мл/л). Використовували по 30 експлантів, дослідження проводили у п’яти повторностях.

З експлантів гіпокотилів на середовищі MS30 з 0 - 1 мг/л 2,4–Д і 0 – 1 мг/л Kін, утворювалася калюсна тканина на частинах гіпокотиля і на листкових пластинках. Найбільший процент утворення маси і наростання калюсу спостерігали на середовищі MS30 з 1 мг/л 2,4-Д і 1 мг/л Kін. Калюсна тканина після пасажів на свіже середовище продовжувала накопичення маси, отже її можна вважати стабільною. На середовищі MS30 з 1 мг/л 2,4 ‑ Д чи MS30 з 2 мг/л 2,4 - Д і 10 % - им кокосовим молоком теж утворювалася калюсна тканина, але у меншій кількості. З експлантів гіпокотилів і коренів на середовищі  MS30 з 0 – 1 мг/л НОК і 0 – 5 мг/л Kін, 0 – 2 мг/л Зеа і 0 – 0,2 мг/л НОК утворювався зелений калюс, але він був нестабільним.

Сорти А. paniculatus L. x A. caudatus L. cv. Sterkh, A. caudatus x cv. Sterkh cv. Zhaivir, A. caudatus L. cv. Helios, А. caudatus L. cv. Kremovii ranii, А. caudatus L. cv. Karmin здатні утворювати калюс з гіпокотилів, листкових пластинок та коренів, що свідчить про високий морфогенний потенціал цих сортів. Частини гіпокотилів найкраще утворювали калюс. Найефективнішими середовищами для отримання стабільної калюсної культури були такі: MS30 з 1 мг/л 2,4-Д і 1 мг/л kiн; MS30 з 2 мг/л 2,4-Д і 10%-го кокосового молока.


Full Text: PDF