Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Отримання асептичної культури лохини високорослої (Vaccinium corumbosum L.)
Ю. В. Ященко, А. А. Клюваденко, О. О. Олійник

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


Лохина високоросла (Vaccinium corumbosum L.) є джерелом цінних харчових і біологічно активних речовин різної фармакологічної дії. Вітаміни А, С, Е, антоціани, флавоноїди, а також мікроелементи (цинк, мідь, селен, марганець), які містяться в плодах, чинять антиоксидантну дію. Користується великою популярністю не тільки серед садоводів-любителів, але й у підприємств і фермерських господарств, спеціалізованих на виробництві плодово-ягідної продукції. З кожним роком зростає попит на оздоровлений посадковий матеріал. Тому широкого значення набуває застосування методу мікроклонального розмноження, переваги якого безперечні. Стерилізація і правильний підбір стерилізуючої речовини є одним із основних етапів успішного культивування лохини в умовах in vitro.

Метою нашого дослідження був підбір оптимальних умов поверхневої стерилізації експлантатів лохини високорослої для культивування в умовах in vitro.

Об’єктом дослідження були живці лохини високорослої середньостиглих сортів «Блюкроп» і «Торо» довжиною 25-30 см з пазушними бруньками, які були ізольовані з 3-х річних рослин-донорів.

Для отримання асептичного рослинного матеріалу використовували ступеневу стерилізацію, в ході якої, попередньо промиті експлантати, поміщали у стерилізуючі розчини: 70% C2H5OH (1–2 хв), 2,5% NaClO (5–10 хв), 0,1% HgCl2 (5–10 хв). Культивування експлантатів проводили на живильному середовищі Андерсона, за температури 25 0С, з вологістю 70–75 %, з 16-годинним фотоперіодом.

В ході проведення дослідження встановлено, що максимальна кількість життєздатних стерильних експлантатів, була досягнута при використанні ступеневої стерилізації за використання 70 % C2H5OH (1:30 хв) та подальшого занурення в 0,1 % HgCl2 (5 хв). Ефективність стерилізації експлантатів за таких умов для сортів «Блюкроп» і «Торо» становила 80 %. Також, позитивною була стерилізація експлантатів, сорту «Торо», за використання 2,5 % NaClO (7 хв), ефективність становила – 60–70 %.

Отриманий асептичний матеріал лохини високорослої середньостиглих сортів «Блюкроп» і «Торо» в подальшому буде використаний для вивчення особливостей реалізації морфогенетичного потенціалу тканин та органів в умовах in vitro.


Full Text: PDF