Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Проблема кормового білка і шляхи його вирішення в кормовиробництві
А. М. Павлюк, П. У. Ковбасюк

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


Сучасний рівень кормовиробництва в Україні не задовольняє потреби тваринництва. Наразі спостерігається значний дефіцит високоякісних кормів та кормового білка. За зоотехнічними нормами на одну кормову одиницю в раціоні повинно припадати не менше 110–115 г перетравного протеїну, а фактично його міститься на 30–35% менше, що призводить до значного зниження продуктивності тварин, перевитраті кормів більше, ніж у 1,5–1,7 разів.

Основною причиною значного дефіциту білка та виробництва низькопоживних кормів, їх незбалансованості є вирощування кормів з малим вмістом протеїну та інших цінних речовин. Тому невідкладним завданням сучасного кормовиробництва є збільшення виробництва збалансованих, повноцінних кормів.

Метою досліджень було вивчити формування урожаю і накопичення протеїну в люцерно-злакових травосумішках.

Дослідження проводилися в умовах СТОВ «Брусилівське» Брусилівського району Житомирської області. Ґрунт дослідної ділянки – чорнозем типовий малогумусний. Площа дослідної ділянки – 100 м2, облікової – 50 м2, повторність чотириразова. У травосумішках висівалися люцерна посівна, очеретянка звичайна, костриця червона.

На основі досліджень встановлено, що за однакових ґрунтових умов зростання найвищу врожайність всі травосумішки забезпечували при їх насиченні люцерною в кількості не нижче 60 % та при висіві їх не в суміші, а окремо: злакові і бобові смугами через 2–3 ряди. У цих умовах вміст протеїну складав 12–13 %, а на кожну кормову одиницю його припадало 147–158 г (при зоотехнічній нормі – 110–115 г).

Подальші дослідження слід зосередити на вивченні азотфіксації бобово-злакових травосумішок залежно від частки бобових у травостоях.


Full Text: PDF