Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Високопоживні кормові боби у повноцінній годівлі тварин
К. О. Пальчик

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


Головним завданням сучасного кормовиробництва є вирощування високопоживних, екологічно чистих з великим вмістом білка в рослинних кормах. Однією з цінних високобілкових культур, яка містить значну кількість протеїну та багато цінних речовин є кормові боби.

На кормові цілі вирощують їх в багатьох країнах, а в Україні площі під ними, нажаль, незначні. Кормові боби характеризуються цінними показниками і мають велике значення в інтенсифікації кормовиробництва та годівлі тварин. В 100 кг насіння міститься 128 кормових одиниць, а на кожну кормову одиницю припадає 210–220 г перетравного протеїну. У сухій масі зерна міститься 25–35 % білка, 48–55 % крохмалю, 1,5–1,8 % жиру, багато незамінних амінокислот та вітамінів. У суміші зі злаковими видами вони забезпечують цінну кормову масу для заготівлі різних видів кормів. Крім того, цінним кормом, який містить 8–9 % білка є солома та полова. Доведено, що при згодовуванні кормових бобів і сумішок з ними надої молока і його жирність збільшуються на 10 % та більше.

Високі врожаї зерна та зеленої маси культура забезпечує при послідовному виконанні всіх елементів технології. Найбільш придатними для кормових бобів є родючі ґрунти зі значною кількістю гумусу (не менше 3–3,5 %). Менш придатними ґрунтами для кормових бобів є супіщані, які містять мало органічних речовин та гумусу, дуже кислі, заболочені, важкі, щільні (з об’ємною масою більше 1,3 г/с м3). Кращими попередниками є картопля, буряки, просапні, овочеві культури, однорічні бобово-злакові травосуміші, льон, зеленні культури. Культура вимагає ретельного обробітку ґрунту і передбачає лущення стерні та глибоку зяблеву оранку (не менше 25–27 см). Перед сівбою проводять боронування і культивацію на глибину 10–12 см. Високі врожаї культура забезпечує при внесені добрив. Фосфорно-калійні добрива вносять під зяблеву оранку з розрахунку 60–90 кг діючої речовини, а азотні рано навесні під культивацію в кількості 20–30 кг/га.

Високі врожаї забезпечуються при ранніх строках сівби. Сіють кормові боби широкорядним (45 см) та звичайним рядковим способом (15 см). Після висіву культури і сумішок з нею обов’язково проводять коткування.

З ціллю одержання збалансованих кормів їх висівають не в чистих посівах, а в суміші зі злаковими видами. Такий спосіб сівби забезпечує високу врожайність збалансованого зеленого корму.

Подальші дослідження слід зосередити на вивченні сучасних технологій щодо підвищення врожаю кормових бобів у сумішках з іншими культурами.


Full Text: PDF