Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Розмноження фітофагів при вирощуванні сучасних сортів зернових культур у польових сівозмінах в Лісостепу України
Д. В. Сахненко, А. П. Трохименко, О. С. Кириченко

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


У 2015–2017 роках сучасні польові сівозміни забезпечували контроль окремих видів фітофагів із оптимальним використанням земель, матеріальних і трудових ресурсів. Це відмічена основна організаційно-територіальна складова сталого розвитку землеробства. Порушення їх, зокрема, не урахування показників фіто санітарного стану, негативно впливає на структури ентомокомплексу агроценозів і біології ґрунту рослин продуктивності земель. Характерно, що сівозміна дозволяє впроваджувати у виробництво ресурсозберігаючі технології вирощування сільськогосподарських культур з урахуванням розвитку і розмноження шкідників в зернових культурах, а також післядії агроценозів, що застосовується у попередниках. Культура землеробства забезпечує ефективність сівозмін, які відповідають конкретним природно-кліматичним умовам і спеціалізації кожного господарства.

Так, для отримання високих урожаїв зернових культур Лісостепу України недоцільно насичувати стерновими попередниками польові сівозміни понад 5 %, так як це сприяє зниженню урожаю зерна на 0,7 т/га у порівнянні з контролем.

Однак, при спеціалізації господарств із виробництвом високоякісного товарного зерна сильних озимих пшениць оптимальним насиченням є рівень 40 %. Із збільшенням частки її до 50 % необхідно особливу увагу звертати на оптимізацію сортової агротехніки. Доцільно не менше 75 % їх посівів розміщувати після кращих попередників, а в сівозмінах з 50% – мати два-чотири поля із сидератами.

Таким чином, освоєння господарствами зернового напряму спеціалізованих сівозмін короткої ротації дозволяє збільшувати частку зернових у структурі посіву, розміщати сорти цих культур після кращих попередників, надавати стійкості сівозмінам, а звідси - і валовий збір зерна із контролем фітофагів, а також послаблювати вплив посухи і підвищенням культур землеробства. При вирішенні питання щодо укрупнення полів доцільно обов'язково враховувати агротехнічні вимоги пшениці, кукурудзи, тритикале і: не допускати повторне їх розміщення у сівозмінах, особливо на ґрунтах із різною родючістю та різним рельєфом.


Full Text: PDF