Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вплив препаратів інсектицидної дії на якість зерна пшениці озимої
Ю. М. Судденко

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


Проблема виробництва високоякісного зерна пшениці озимої в умовах виходу України на міжнародні ринки має дуже актуальне значення, тому що залежно від якості зерна визначається його вартість, умовно чистий прибуток і, відповідно, економічна доцільність того чи іншого технологічного прийому та моделі технології в цілому. Серед низки чинників, які негативно впливають на якісні показники не варто забувати про пошкодження зерна шкідниками. Особливо небезпечними в цьому плані є не лише хлібні клопи (зокрема клоп шкідлива черепашка), а й всі фітофаги, які відносяться до сисної групи. Не є винятком і трипс пшеничний.

Вивчення впливу інсектицидів на якість зерна пшениці озимої здійснювали на сортах Оберіг Миронівський та Берегиня миронівська. Обприскування посівів пшениці проводили на початку молочної стиглості зерна культури. Варіанти досліду включали препарати з різних класів хімічних сполук: фосфорорганічні інсектициди – Бі–58 Новий, 40 % к.е. (диметоат, 400 г/л) (еталон); комбіновані інсектициди – Енжіо 247 SC, к.с. (лямбда–цигалотрин, 106 г/л+тіаметоксам, 141 г/л); синтетичні піретроїди – Карате Зеон 050 CS, мк.с. (лямбда цигалотрин, 50 г/л) та контроль – без обприскування інсектицидами.

Як свідчать результати досліджень, обробка посівів пшениці озимої інсектицидами була згубною для личинок трипса. За рахунок зниження чисельності личинок трипса якість зерна пшениці озимої на оброблених інсектицидами ділянках покращилася.

Одним з основних показників, який характеризує якість зерна є вміст клейковини та білку в ньому. Найвищий вміст білку та клейковини було отримано за обприскування посівів пшениці озимої препаратом Енжіо 247 SC, к.с. – 10,5–10,8 % та 18,9–19,8 % відповідно. У контрольному варіанті вміст білку у зерні був на рівні 9,5–9,8 %, а вміст клейковини – 14,5–16,5 %. Відмічено, що обробка посівів інсектицидами позитивно впливає на седиментацію зерна. Так, висока технічна ефективність Енжіо 247 SC, к.с. забезпечила найвищу седиментацію 43,8–44,5 мг. Внаслідок обприскування посівів препаратами Бі–58 Новий, 40 % к.е. та Карате Зеон 050 CS, мк.с. седиментація зерна пшениці озимої становила 37,0–39,0 та 39,0–42,0 мг відповідно. На контролі цей показник був на рівні 36,0–37,4 мг.

Отже, аналізуючи дані про вплив інсектицидів на агроценоз пшениці озимої слід зазначити, що застосування цих препаратів позитивно впливало на якість зерна.


Full Text: PDF