Остання редакція: 2017-05-02
Тези доповіді
Вимоги до нових сортів стають більш високими і різнобічними. Створення стійких сортів значною мірою залежить від правильного підбору вихідного матеріалу. Тому пошук та вивчення імунологічних особливостей ефективних донорів стійкості, що дає можливість створювати нові сорти з комплексною стійкістю проти хвороб, є досить актуальним завданням. Метою даної роботи було виявлення серед колекційних сортозразків найбільш ефективних джерел стійкості проти хвороб та використання їх у селекційній роботі зі створення нових сортів. У селекційній практиці Миронівського інституту, де були проведенні дослідження, як у минулі роки, так і тепер значна увага приділяється створенню нових високостійких проти найбільш поширених збудників хвороб сортів пшениці озимої. Вирішального значення при цьому ми надаємо одержанню вихідного селекційного матеріалу, що поєднує високу продуктивність з високою стійкістю проти хвороб.
На штучних інфекційних фонах збудників хвороб фітопатологи вивчають велику кількість колекційних сортозразків із різних країн світу серед яких виділяють найбільш стійкі проти поширених хвороб, вивчають їх донорські властивості. З використанням ефективних проти місцевих популяцій збудників хвороб донорів стійкості створено вихідний селекційний матеріал з груповою стійкістю проти фітопатогенів, високою врожайністю та іншими господарсько-цінними ознаками, який використовується в різних ланках селекційного процесу відділу селекції.
Щорічно фахівці відділу захисту рослин передають селекціонерам понах 50 ліній, створених за програмою стійкості проти комплекву хвороб. За участю хворобостійких ліній створено сорти пшениці озимої: Миронівська напівінтенсивна, Миронівська 33, Економка, Миронівська сторічна, Миронівська золотоверха, а за участю рекомендованих донорів стійкості – Монотип і Мирлєна. У 2016 р. на Державне сортовипробування передано сорт пшениці озимої МІП Дніпрянка, створений за участю лінії, створеною за програмою стійкістю проти хвороб.