Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вплив тривалості та способу зберігання на якість зерна ячменю ярого різних партій
Н. О. Ящук, Є. О. Костенко

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


Зерно ячменю навіть одного сорту може значно різнитися за якістю і придатністю на зберігання чи переробку. Тому, щоб не допустити зниження його технологічних і посівних якостей в процесі зберігання необхідно вірно визначити його стан і забезпечити найкращі умови зберігання. Вибір режиму та способу зберігання визначається низкою факторів: погодно-кліматичних умов господарства; типу зерносховищ і їхньої ємності; технічних можливостей, які має господарство для підготовки зерна до належного зберігання; цільового призначення партій зерна; якості партій зерна; економічної доцільності застосування того чи іншого режиму.

Дослідження технологічних показників проводили із зразками зерна ячменю ярого сорту Дача двох партій якості: 1 партія з високими початковими показниками якості 1 класу пивоваріння (контроль) та 2 партія з низькими початковими показниками якості (не придатними для пивоваріння). Досліджували два способи зберігання: у звичайному сховищі в тканинних мішках; у герметичних поліетиленових рукавах товщиною 90 мкм. Оцінку якості проводили після збирання (контроль), через один, три, шість, дев’ять і дванадцять місяців зберігання зерна ячменю.

Значно вищі початкові показники 1 партії забезпечували і добру збереженість зерна ячменю протягом усього терміну зберігання та дозволяли реалізовувати його на пивоваріння 1 класом якості. Проте, після дванадцяти місяців зберігання у звичайному сховищі зерно ячменю 1-ї партії понизило свою якість і відповідало лише 2 класу якості, а за зберігання у полімерних рукавах лишилося в межах якості 1 класу.

Одночасно, зерно ячменю 2 партії під час зберігання за рахунок проходження післязбиральне дозрівання значно покращило технологічні показники якості. Зберігання зерна цієї партії у звичайному сховищі протягом 9 місяців з високими показниками здатності до проростання (95–97 %) дозволяє використовувати його на пивоваріння 1 класом якості, а у полімерних рукавах лише протягом 3–6 місяців забезпечує 1-й клас пивоваріння. Після 12 місяців зберігання зерно ячменю 2-ї партії знову стає не придатним для використання у пивоварінні.

Математична обробка (методом дисперсійного аналізу) динаміки досліджуваних показників під час зберігання зерна ячменю ярого різних партій засвідчила суттєвий статистичний вплив способу зберігання.

Отже, зерно ячменю ярого 1 партії, яке має високі початкові показники краще зберігати в полімерних рукавах, а 2 партії з низькими початковими показника – у звичайному сховищі. Оптимальним терміном зберігання зерна ячменю обох партій за усіх досліджуваних способів є період 3‑6 місяців.


Full Text: PDF