Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ЗРАЗКИ MORUS ALBA ТА M. CATHAYANA У ДЕНДРОЛОГІЧНОМУ ПАРКУ ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ «УСТИМІВСЬКИЙ»
О. М. Білик

Остання редакція: 2020-04-20

Тези доповіді


Morus L. (Шовковиця) – важлива лісова плодова культура, яка широко використовується при створенні лісосмуг, що сприяє покращенню структури та стану лісових насаджень. Вона є незамінною культурою для озеленення, як компонент садово-паркових насаджень. Шовковиця успішно використовується в лісомеліоративній практиці для закріплення ярів і піщаних ґрунтів. Крім того, шовковиця є основною кормовою культурою для шовковичного шовкопряда й має широке використання в харчовій промисловості (плодові сорти). В Україні широкого розповсюдження набула M. alba L. Рідше трапляється M. nigra L. поза як є більш теплолюбним видом.

Вперше на території Устимівського дендрологічного парку M. alba була висаджена у 1893-1916 роках (8 рослин). До сьогодні з них збереглися три рослини. Всі дерева мають білі та жовтуваті супліддя 1-1,5 см довжиною, нудотно-солодкі, з певним, злегка неприємним присмаком. Останнє є важливою видовою ознакою. У особини, що зростає у куртині 33 за органолептичними оцінками відмічається надмірна солодкість.

У 1974 році на інтродукційно-карантинний розсадник Устимівської дослідної станції ВІР було передано з Румунії для вивчення живці 5 сортів Morus з супліддями біло-рожевого та  темно-фіолетового кольору. Сорти поєднували крупність плодів з високими технологічними властивостями листків (крупне, м’яке, придатне для шовківництва). У 1977 році чотири зразки було висаджено у дендрологічному парку «Устимівський». Це сорти: ‘Galicia’, ‘Olteni’, ‘Chine 2’, ‘Chine 3’. Перші два сорти (‘Galicia’, ‘Olteni’) мають біло-рожеві плоди 2-3 см довжиною. Плоди більш смачні у напівстиглому стані. При повному достиганні стають фіолетовими та набувають бузинового присмаку. Сорти ‘Chine 2’ та ‘Chine 3’ мають темно-фіолетове супліддя з більш збалансованим вмістом цукрів (органолептична оцінка).

Morus cathayana ‘Koices’ була інтродукована до колекції Устимівського дендропарку у 1957 році із Сталінабада (зараз Душанбе, Таджикистан). Листки яйцевидні цільні або трилопатеві з довго загостреною верхівкою при основі усічені або слабо серцевидні краї з широкими коротко загостреними або округлими зубцями зверху шорсткі знизу м’яко опушені. Черешки 1,5-3 см довжиною, опушені. Довжина тичинкових сережок 3‑6 см, маточкових – до 2 см. Супліддя вузькоциліндричні білі, червоні або чорні довжиною 2‑3 см.

На сьогодні у парку крім базових сортів зростає багато сіянців з цікавим поєднанням господарсько-цінних ознак, що заслуговують на подальше вивчення і використання у селекційній роботі. При цьому слід зауважити, що M. alba – диплоїд (2n=28), M. cathayana може бути тетра-, гекса- та октаплоїдом (56, 84, 112 хромосом), а M. nigra – 22-плоїд (308 хромосом).


Full Text: PDF