Остання редакція: 2020-04-20
Тези доповіді
Для сучасних інтенсивних систем землеробства актуальним питанням є впровадження у виробничий процес високопластичних, пристосованих до місцевих умов культур. Це дозволяє підвищити їх адаптивність та стійкість за несприятливих умов, вирішувати питання оптимального чергування у сівозміні. Відома певна зацікавленість виробництва потенціалом буркуну білого однорічного, який науковці відносять до групи малопоширених, найбільш посухостійких та жаростійких культур.
Метою дослідження було дослідити процес водоспоживання та формування урожайності насіння різних сортів культури шляхом оптимізації ширини міжрядь та доз азотного добрива в умовах півдня України. Програмою був передбачений трифакторний польовий дослід. Фактор А (сорт) – сорти буркуну білого однорічного ʻПівденнийʼ та ʻДонецький однорічнийʼ, фактор В (ширина міжрядь) – 15, 30, 45 та 60 см, фактор С (доза азотного добрива – без добрив, N30, N60, N90. Використовували загальноприйняті методики проведення досліджень.
В середньому за 2016‑2018 рр. проведення спостережень, максимальне водоспоживання – 2528 м3/га відзначено у сорту ʻДонецький однорічнийʼ за використання ширини міжрядь 60 см та дози азотного добрива N90.
Визначено, що сумарне водоспоживання сорту ʻДонецький однорічнийʼ було дещо більшим, ніж аналогічний показник у сорту ʻПівденнийʼ (фактор А). Також виявлена тенденція до зростання водоспоживання за мірою збільшення ширини міжрядь (фактор В) та доз азотного добрива (фактор С). Найменший коефіцієнт водоспоживання – 4525 м3/т встановлений на сорті ʻПівденнийʼ за використання ширини міжрядь 45 см та внесення дози азотних добрив N60. Максимальні значення даного показника встановлені на варіантах контролю – 7433‑8424 м3/т.
В середньому за 2016‑2018 рр. проведення спостережень, максимальне водоспоживання – 2528 м3/га відзначено у сорту ‘Донецький однорічний’ за використання ширини міжрядь 60 см та дози азотного добрива N90.
Визначено, що сумарне водоспоживання сорту буркуну білого ʻДонецький однорічнийʼ було дещо більшим, ніж аналогічний показник у сорту ʻПівденнийʼ (фактор А). Також виявлена тенденція до зростання водоспоживання за мірою збільшення ширини міжрядь (фактор В) та доз азотного добрива (фактор С). Найменший коефіцієнт водоспоживання – 4525 м3/т встановлений на сорті ‘Південний’ за використання ширини міжрядь 45 см та внесення дози азотних добрив N60. Максимальні значення даного показника встановлені на варіантах контролю – 7433–8424 м3/т.