Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ЯКІСТЬ СУНИЧНИХ СОРТОВИХ СОКІВ
В. І. Войцехівський, О. В. Войцехівська

Остання редакція: 2020-04-20

Тези доповіді


Привабливий аромат плодів суниці обумовлений формуванням специфічних летких речовин. Аромат формується за комплексної дії різних речовин, зокрема складних ефірів, альдегідів, кислот і комплексу теренових сполук. Наразі останні вивчені недостатньо. У рослинах синтезується від 20 до 40 терпеноїдів, серед яких лише 1-2 – в значних кількостях, крім того вони цінні з точки зору фізіології харчування, збуджують апетит, стимулюють секрецію травних залоз, мають антисептичні, протипухлинні і спазмолітичні властивості.

Досліди виконували на кафедрі технології зберігання, переробки та стандартизації продукції рослинництва ім. Б.В. Лесика НУБіП України та у ІC НААНУ. Органолептичну оцінку натуральних соків проводили за восьмибальною шкалою.

Отримані зразки соків відрізнялись органолептичними характеристиками, вищі були з сортів ʻЯснаʼ, ʻПрисвятаʼ, ʻРед Гонтлетʼ і ʻКоралова 100ʼ (7,95‑7,9 бала), найнижча дегустаційна оцінка була у сортів ʻЯснаʼ і ʻРусанівкаʼ ‑ 7,76 і 7,71 бала відповідно. Отримані сортові зразки відрізнялись різним вмістом як вільних так і зв’язаних терпенових спиртів. У соках, що отримали високу дегустаційну оцінку, в більшості випадків зафіксовано вищу концентрацію вільних терпенових спиртів на 13,6%. Концентрація зв’язаних терпенових спиртів у плодах суниці нижча порівняно з вмістом вільних – у 2,0‑2,1 рази і варіює залежно від сорту від 1,1 мг/дм3 (ʻРусанівкаʼ) до 1,4 мг/дм3 (ʻКоралова 100ʼ). В той же час найбільшим вмістом вільних терпенових спиртів вирізнялись соки з сортів ʻЯснаʼ, ʻКоралова 100ʼ, ʻПрисв’ятаʼ (від 2,5‑2,6 мг/дм3), а низьку концентрацію їх мали соки з плодів сорту ʻРусанівкаʼ (2,1 мг/дм3).

Серед досліджуваних сортів суниці можна виділити сорти, які найбільш придатні для виробництва високоякісних соків та вин з високими органолептичними показниками і технологічним запасом терпеноїдів, це соки з плодів суниці сортів: ʻПрисвятаʼ, ʻРед Гонтлетʼ, ʻКоралова 100ʼ.

Для отримання якісних купажних компонентів для виробництва різних продуктів переробки на зберігання доцільно використовувати соки з високою концентрацією як вільних, так і зв’язаних терпенових спиртів. Соки, приготовлені з сортів суниці: ʻПрисвятаʼ, ʻРед Гонтлетʼ, ʻКоралова 100ʼ мали найвищу якість, тому їх доцільно використовувати для виробництва натуральних якісних продуктів переробки, але доцільно зважати на сортові особливості щодо зміни кольору за тривалого зберігання.


Full Text: PDF