Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ВМІСТ КРОХМАЛЮ ТА АСКОРБІНОВОЇ КИСЛОТИ В БУЛЬБАХ КАРТОПЛІ СЕРЕДНЬОПІЗНЬОЇ ГРУПИ СТИГЛОСТІ
В. І. Войцехівський, Г. Я. Слободяник, Т. С. Гунько

Остання редакція: 2020-04-20

Тези доповіді


Картопля є однією з найпоширеніших сільськогосподарських культур у світі. Щорічний валовий збір цієї культури сягає понад 300 млн. т. Україна займає третє місце за обсягами споживання картоплі на душу населення і цей показник вищий за рекомендовані норми, тому можна стверджувати, що вона є стратегічним продуктом харчової безпеки та експорту. Україна за виробництвом бульб картоплі посідає четверте місце у світі, і поступається лише Китаю, Росії та Індії, зважаючи на зростаючі потреби населення й промисловості обсяги вирощування будуть нарощуватись. Спад виробництва у 2019 році показав, як низькорентабельна культура може перевершити сподівання, тому що рентабельність реалізації в вересні-жовтні становив – 200‑300%, інтервенції імпорної.

Метою досліджень було провести господарську оцінку поширених та інтродукованих сортів бульб картоплі середньопізньої групи стиглості.

Дослідження проводили на кафедрі технології зберігання та переробки продукції рослинництва ім. проф. Б. В. Лесика НУБіП України. Оцінку якості бульб картоплі середньопізньої групи стиглості здійснювали за комплексом цінних господарських показників згідно загальноприйнятих методик.

В середньому за досліджуваними зразками вміст крохмалю становив 18,3% з коливанням у розрізі сортів до 9,6%. Виявлено, що найбільш кpохмалисті є бульби сортів – це ʻОльвіяʼ, ʻЗаpевоʼ, ʻУжгородськаʼ і ʻАладінʼ (понад 20%). Дані сорти доцільно використовувати для отримання крохмалю та спирту, хоча вони мають і високі смакові якості. До сортів з низьким вмістом крохмалю доцільно віднести ʻПікассоʼ, ʻСіфраʼ і ʻФольваʼ (16,7‑15,1%), їх рекомендовано використовувати у дієтичному харчування. Кpохмалистість інших сортів знаходилась в межах 15,1‑23,2%.

Вміст аскорбінової кислоти у бульбах картоплі складав у середньому за зразками 16,4 мг/100 г сирої речовини, а коливання між сортами було 8,4‑22,3 мг/100 г. Найбільш високий вміст аскорбінової кислоти відмічено у бульбах сорту ʻПpоміньʼ (22,3 мг/100 г), а найнижчий – ʻПікассоʼ і ʻСіфраʼ (8,4 і 11,8 мг/100 г відповідно). Хоч значна частина вітаміну інактивується під час приготування страв, зважаючи на доступність це є важливим джерелом біологічно активних речовин в цілому.

Оцінка досліджуваних сортів середньопізньої групи стиглості дозволила виділити максимально оптимальні сорти для споживання, зберігання та переробки, найбільш цінними є сорти: ʻПроміньʼ, ʻАладінʼ, ʻСіфраʼ, ʻОльвіяʼ і ʻПікассоʼ. Отримані дані доцільно враховувати при плануванні вирощування картоплі цієї групи стиглості.


Full Text: PDF