Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
РОЗШИРЕННЯ ГЕНЕТИЧНОЇ ОСНОВИ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ ЗА ВИКОРИСТАННЯ БОЛГАРСЬКИХ СОРТОЗРАЗКІВ
Г. Б. Вологдіна, О. В. Гуменюк, Н. С. Дубовик, Б. В. Близнюк

Остання редакція: 2020-04-20

Тези доповіді


Селекційна практика пшениці підтверджує необхідність цілеспрямованого пошуку батьківських форм серед світового різноманіття.

Мета досліджень полягала у проведені всебічного методичного вивчення болгарських сортозразків пшениці для цілеспрямованого та ефективного використання в селекції з урахуванням умов Лісостепу України. Виділені джерела цінних ознак включалися в програми схрещувань відділу селекції зернових культур.

Відомо, що ознака «тривалість періоду сходи - колосіння» стабільна за своєю інформативністю та класифікацією і має велике значення у відношенні пристосованості сорту в конкретних ґрунтово - кліматичних умовах. До скоростиглих, що виколошувалися на чотири - п’ять днів раніше за сорт-стандарт) належали ʻКамиʼ, ʻКалинаʼ, ʻКаринаʼ, ʻГалатеяʼ, остання сформувала урожайність 280 г/м2. Решта з досліджуваних зразків належить до групи середньостиглих, як і сорт-стандарт ʻПодолянкаʼ.

Важливим критерієм визначення селекційної цінності зразків є ступінь стійкості до вилягання та його поєднання з іншими господарськими ознаками. В умовах 2019 р. усі зразки відносились до короткостеблових (70–95 см) і були стійкими до вилягання (сім – дев’ять балів).

Селекція рослин на стійкість до захворювань вже давно визнана найбільш раціональним засобом їхнього захисту. Найбільш цінними для селекціонерів, які поєднували групову стійкість до чотирьох хвороб виявились зразки – ʻЄнолаʼ, ʻЦветаʼ, ʻКалинаʼ, ʻКиараʼ, ʻКатаржинаʼ, ʻКоронаʼ.

За даними наших досліджень більшість сортів болгарських пшениць характеризуються високим вмістом білка та клейковини і відрізняється добрими борошномельно - хлібопекарськими якостями. Третя частина зразків переважала середнє по досліду за показниками седиментації, вмісту білка та клейковини. До кращих за показниками якості зерна відносились сорти ʻЄнолаʼ (вміст білка – 17,2% і клейковини – 45,7%; показник седиментації – 80 мл), ʻЛазаркаʼ (16,3; 41,9; 71 відповідно), ʻГорицаʼ (15,6; 38,9; 81 відповідно), ʻЦветаʼ (15,0; 38,4; 80 відповідно), ʻКристалинаʼ (15,3; 39,3; 71 відповідно).

Таким чином, за результатами досліджень кращими за комплексом цінних ознак були зразки болгарської селекції – ʻЄнолаʼ, ʻКатаржинаʼ, ʻКоронаʼ, ʻКалинаʼ, ʻЦветаʼ. У 2019 р. вони були включені в програму схрещувань (50 гібридних комбінацій) в якості запилювачів з високопродуктивними адаптованими до умов Лісостепу України сортами пшениці озимої селекції МІП. У 2020 р. продовжено подальше дослідження болгарських зразків у станційному (екологічному) випробуванні та колекційному розсаднику лабораторії селекції озимої пшениці.


Full Text: PDF