Остання редакція: 2020-04-20
Тези доповіді
У природних ценозах міжвидові зв’язки збалансовані, а популяція нематод у ґрунті характеризується низькою чисельністю. На відміну від цього в агроценозах трофічні зв’язки порушені, що призводить до зменшення видового різноманіття та до збільшення чисельності ряду видів патогенних організмів у тому числі і фітопаразитичних нематод та потенційної небезпеки виникнення зумовлених ними хвороб. При значній насиченості сівозмін рослинами-господарями відбувається звуження кількісного складу з одночасним збільшенням чисельності окремих видів нематод. Проте видовий склад нематод в агроценозах сої в Україні залишається слабо вивченим.
Дослідження проводили в ВП НУБіП України «Агрономічна дослідна станція» Васильківського району Київської області. У ризосфері сої виявлено 26 видів фітонематод, які належать до 23 родів, 15 родин та 5 рядів.
Серед фітогельмінтів були виявлені: Ditylenchus destructor, Pratylenchus pratensis, Paratylenchus nanus, Tylenchorhynchus dubius, Helicotylenchus dihystera.
Сапробіотичні нематоди були представлені наступними видами: Pelodera teres, Mesodorylaimus bastiany, Mesorabditis monochystera, Cephalobus persegnis, Eucephalobus oxiuroides, Eucephalobus mucronatus, Acrobeloides butschli, Eudorylaimus monohystera, Panagrolaimus rigidus, Eudorilaimus obtusicaundatus, Eudorilaimus projectus, Plectus elongates, Cervidellus devimucronatus, Acrobeles ciliatus, Chiloplacus symmetricus.
Із мікогельмінтів зустрічалися: Aglenchus agricola, Aphelenchus avenae, Aphelenchoides bicaudatus, Aphelenchoides asterocaudatus, Caenorhabditis elegans, Aglenchus costаtus.
Відповідно до екологічного групування фауна нематод сої включає три екотрофічні групи: фітогельмінти (п’ять видів), мікогельмінти (шість видів) та сапробіонти (п’ятнадцять видів). За таксономічною структурою 48 % видів належить до ряду Tylenchidae, 34% ‑ Rhabditida, 8% ‑ Dorylaimida, 5% ‑ Enoplida і 5% Araeolaimida.