Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ПРОЯВ ЗАБАРВЛЕННЯ ПЕЛЮСТОК КВІТОК У ГІБРИДІВ ГІРЧИЦІ СИЗОЇ
В. М. Журавель, Г. В. Вендель

Остання редакція: 2020-04-20

Тези доповіді


Занесені до Реєстру вітчизняні сорти гірчиці слабко відрізняються між собою, хоча на сьогодні гостро стоїть питання захисту прав інтелектуальної власності. Виразні маркери, притаманні сортам, полегшать їхню ідентифікацію. Такими у гірчиці, у першу чергу, є забарвлення пелюсток квіток, а знання їхньої генетики прискорить створення нових відмінних сортів.

Метою нашого дослідження було встановлення характеру успадкування ознаки забарвлення пелюсток квіток у сортів гірчиці сизої.

У якості матеріалу було використано сорти гірчиці власної селекції. Проведено схрещування з використанням ручної кастрації та подальшим запиленням пилком батьківських компонентів. Насіння гібридів гірчиці, отримане з кожного ізолятора, висівали окремо. Оцінку забарвлення квіток проводили візуально, порівнюючи такою ознакою батьківських компонентів. Статистичну достовірність встановлювали за допомогою критерія Пірсона.

Схрещували сорти гірчиці ‘Мрія’, ‘Деметра’, ‘Тавричанка’ з золотисто-жовтим забарвленням пелюсток квіток та сорт ‘Світлана’ з світло-жовтим забарвленням. Гібриди F1 в усіх комбінаціях схрещування мали золотисто-жовте забарвлення пелюсток квіток. У поколінні F2 виявлено рослини з золотисто-жовтим та блідо-жовтим типом забарвлення пелюсток квіток у співвідношенні 3:1 відповідно. Проведена перевірка за критерієм Пірсона підтвердила достовірність гіпотези співвідношення, що свідчить про моногенний рецесивний контроль блідо-жовтого забарвлення пелюсток квіток у сорту ‘Світлана’. Виявлено, що блідо-жовте забарвлення обумовлено одним геном у рецесивному стані, кремове – у одній комбінації одним геном у рецесивному стані, у двох інших комбінаціях з сортом ‘Деметра’ виявлено появу блідо-жовтого забарвлення пелюсток квіток. Це означає, що у сорту ‘Деметра’ також присутній ген, який приймає участь у прояві блідо-жовтого забарвлення. Отримане співвідношення свідчить, що дія рецесивних алелів гену, які обумовлюють блідо-жовте забарвлення, проявляється на фоні кремового забарвлення. У комбінаціях ‘Тавричанка’בСвітлана’, ‘Світлана’בПріма’, ‘Світлана’בМрія’ від в F3 усі рослини мали блідо-жовте забарвлення пелюсток квіток. У потомстві рослин F3 (F2 з золотисто-жовтими квітками) було отримано два класи нащадків з золотисто- жовтими та блідо-жовтими пелюстками квіток, які відповідали співвідношенню 3:1. Поєднавши отримані розщеплення у другому та третьому поколіннях, однозначно підтверджено моногенний рецесивний контроль ознаки кремового забарвлення пелюсток квіток. Блідо-жовте забарвлення квіток гірчиці обумовлено іншим геном у рецесивному стані. Отримані розщеплення 12:3:1 вказують на наявність епістазу алелів кремового забарвлення над блідо-жовтим.


Full Text: PDF