Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ВПЛИВ ОБРОБКИ НАСІННЯ НА ПОСІВНІ ЯКОСТІ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ
В. І. Заболотній, Д. Ю. Дубовик

Остання редакція: 2020-04-20

Тези доповіді


Серйозну небезпеку для проростків і рослин становлять збудники хвороб, що передаються з насінням. Ефективним способом хімічного захисту рослин сільськогосподарських культур від хвороб є обробка насіння фунгіцидними протруйниками. Протруювання насіння є обов’язковим прийомом захисту рослин від хвороб і шкідників, які наявні в ґрунті. Воно є найбільш економічно вигідним та екологічно безпечним заходом захисту посівів.

Вирощування сільськогосподарських культур на заплановану врожайність за науково обґрунтованими технологіями, які передбачають досить сильне хімічне навантаження, потребує застосування препаратів із поліфункціональними властивостями, які знижують або знімають стрес від дії хімічних речовин та сприяють оптимізації продукційного процесу. Для передпосівної інкрустації насіння використовують композиції до складу яких, як правило, входить регулятор росту, мікроелементи, протруйник та інші компоненти. Застосування комбінованих препаратів захисту пом’якшує фітотоксичність препаратів, стимулює процеси проростання й подальшого росту та значною мірою збільшує імунний потенціал рослин.

У теперішній час на ринку є багато протруйників насіння, але у більшості з них як слід не вивчено механізм їх дії на проростання насіння, формування сходів і густоти посівів. Все це спонукало нас до проведення цих досліджень.

Дослідження проводили в 2017–2019 рр. в лабораторних умовах у насіння сорту ‘Господиня миронівська’ з різними варіантами обробки визначали посівні якості. Досліджували протруйники Максим Стар 025 FS (1,5 л/т), Юнта Квадро 373,4 FS (1,5 л/т), Селест Макс 165 FS (2,0 л/т), Круїзер 350 FS (0,5 л/т), Пентафос 322 FS (2,0 л/т) та їх комбінації із стимулятором росту Вимпел К (1,5 л/т) і мікродобривом Оракул насіння (0,5 л/т).

При визначенні посівних якостей насіння нами виявлено, що окремі протруйники суттєво зменшували довжину колеоптилю (від 1,1 до 1,4 см), особливо у варіантах із додаванням мікродобрива Оракул насіння. Але при цьому проростки були міцніші більш зеленого кольору. В окремих варіантах де до протруйників Юнта Квадро 373,4 FS, Селест Макс 165 FS та Пентафос 322 FS добавляли мікродобриво Оракул насіння встановлено збільшення кількості зародкових корінців, що сприяло інтенсифікації розвитку рослин. У варіантах з додаванням стимулятора росту Вимпел К виявили стимулюючу дію при проростанні проростків, підвищувалася активність кільчення на 4–5 % порівняно із контролем. При застосуванні мікродобрива відмічено тенденцію до зниження показника лабораторної схожості. На нашу думку це може бути пов’язано із мікротравмуванням насіння в зоні зародка.


Full Text: PDF