Остання редакція: 2020-04-20
Тези доповіді
В Інституті землеробства зрошуваного землеробства НААН починаючи з 1980 року ведеться селекційна робота з культурою томата, завданням якої є створення нових сортів і гібридів промислового типу для умов півдня України – основної зони вирощування даної культури.
Перспективний сорт томата ‘Сармат’ створено методом гібридизації сортів ‘Риф’ х ‘СХ-3’, з наступним індивідуальним добором. Сорт – за строком дозрівання середньостиглий, тривалість вегетаційного періоду 112–117 діб. Рослина за типом розвитку детермінантна, висота рослини 60–65 см, середньорозгалужена. Листок за розміром середній, двічі перистий, темно-зеленого забарвлення, зі слабкою глянсуватістю та сильною пухирчатістю. Суцвіття – просте (в основному 1 гілка). Фасціація першої квітки суцвіття – відсутня. Квітконіжка не має відокремлюючого шару. Плоди за формою кутасті (індекс плоду 1,2), кількість камери – 2–3, розташування камер – правильне; плоди за достигання червоного кольору, без зеленого плеча. Середня маса плода складає 100–120 г, плоди м’ясисті, щільні, не втрачають товарних якостей на рослині впродовж 25–30 діб після масового достигання. Плоди мають добру транспортабельність і лежкість.
Аналіз біохімічного складу плодів показав, що вміст розчинної сухої речовини становить 5,6–6,0%, загальних цукрів – 3,1–3,8%, аскорбінової кислоти – 21,9–23,7 мг/100 г, кислотність – 0,43–0,45%. Загальна врожайність за умов зрошення – 70–90 т/га, товарність плодів – 80–88%. Сорт інтенсивного типу, чутливий до високого рівня агротехніки, зрошення. Придатний для комбайнового збирання плодів. За ознакою продуктивності має високі показники специфічної адаптивної здатності (САЗ), стабільності та пластичності. Рослини сорту є відносно стійкими до основних хвороб: Alternaria solani, Phytophthora infestans. Плоди сорту ‘Сармат’ мають універсальне використання: для приготування салатів, цільноплідного консервування, виготовлення томатопродуктів, заморожування, в’ялення. Сорт рекомендується для вирощування у відкритому ґрунті Степу та Лісостепу України. В інституті налагоджена система насінництва сортів томата власної селекції: ‘Кіммерієць’, ‘Наддніпрянський 1’, ‘Інгулецький’, ‘Тайм’, ‘Легінь’ ‘Сармат’, ‘Кумач’.
Таким чином, за результатами проведеної науково-дослідної роботи вченими лабораторії овочівництва Інституту зрошуваного землеробства НААН створено новий сорт томата промислового типу ‘Сармат’, що перевищує стандартний сорт ‘Лагідний’ за врожайністю на 23,8%, товарністю та якістю плодів. Сорт універсального використання, занесений до Реєстру сортів рослин України і рекомендований для вирощування у відкритому ґрунті Степової та Лісостепової зони України.