Остання редакція: 2020-04-20
Тези доповіді
Однією з найважливіших світових проблем є забезпечення населення якісними продуктами харчування, тобто такими, що не містять шкідливих для здоров´я мікроорганізмів та хімічних речовин. Підвищити рівень санітарної безпеки продукції садівництва можливо за рахунок впровадження імунних до хвороб сортів, зокрема, до парші (Venturia inaequalis (Cocke.) Wint.). На даний час у світі створено декілька сотень таких сортів, тому актуальним є вивчення їх господарсько-біологічних властивостей в умовах Південного Степу України. Метою роботи було виявлення імунних до парші сортів, придатних для формування промислового сортименту у даній зоні плодівництва.
В результаті вивчення посухостійкості імунних сортів польовим методом встановлено, що більшість з них проявляє високу стійкість до дії цього чинника. В лабораторних умовах найвищі значення показників посухостійкості виявлено у сортів ʻПримаʼ, ʻПрісциллаʼ, ʻФлорінаʼ.
У зрошуваному саду (площа живлення дерев 8 м²) найвищим темпом нарощування врожайності характеризувалися сорти ʻРедфріʼ і ʻПримаʼ. Сумарна врожайність за перші 4 роки плодоношення становила відповідно 52,5 та 68,6 т/га. Високим цей показник був у сорту ʻЛібертіʼ (45,6 т/га). У більшості інших сортів сумарна врожайність знаходилася у межах 26,8 (ʻФлорінаʼ) – 37,6 т/га (ʻФрідомʼ). Середня врожайність досліджуваних сортів була переважно високою, на рівні 20,3 (ʻФрідомʼ) – 24,5 т/га (ʻЛібертіʼ). Найврожайнішим виявився сорт ʻПримаʼ – 33,7 т/га. У насадженні без зрошення (площа живлення 6 м²) найвищий темп нарощування врожайності відмічено у сорту ʻГолдрашʼ (37,5 т/га). За величиною середньої врожайності виділився сорт ʻТопазʼ (20,1 т/га), у сортів ʻВільямс Прайдʼ, ʻГарантʼ, ʻГолдрашʼ вона становила 10,1 – 16,6 т/га. У незрошуваному саду із площею живлення дерев 10 м² найурожайнішими виявилися сорти ʻСкіфське золотоʼ і ʻРетінаʼ ‑ відповідно 14,7 та 19,6 т/га, врожайність решти сортів коливалася у межах 3,2 (ʻSawaʼ) - 7,3 т/га (ʻПерлина Києваʼ).
Більшість досліджуваних сортів, у тому числі ʻВільямс Прайдʼ, ʻЛібертіʼ, ʻПримаʼ, ʻРедфріʼ, ʻФлорінаʼ, формує плоди переважно середньої величини (110 – 150 г), сорти ʻАмулетʼ, ʻГолдрашʼ і ʻТопазʼ – вище середньої (151 – 200 г), а сорт ʻГарантʼ – великі (202 – 207 г). Значна кількість сортів, серед яких ʻАмулетʼ, ʻВільямс Прайдʼ, ʻГарантʼ, ʻЛібертіʼ, ʻПримаʼ, ʻПріамʼ, ʻРевенаʼ, ʻРедфріʼ, ʻФлорінаʼ, поєднують привабливий зовнішній вигляд плодів (8 – 9 балів) із добрими та високими смаковими якостями (7 – 8 балів).
Таким чином, основна маса досліджуваних імунних до парші сортів проявляє добру пристосованість до ґрунтово-кліматичних умов Південного Степу України. Літній сортимент для промислових садів яблуні доцільно формувати із сортів ʻВільямс Прайдʼ, ʻПримаʼ, ʻРедфріʼ, осінній – сортів ʻЛібертіʼ, ʻПріамʼ, ʻТопазʼ, зимовий – ʻГарантʼ, ʻГолдрашʼ, ʻФлорінаʼ.