Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ОЗДОРОВЛЕННЯ ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ ХМЕЛЮ IN VITRO ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД ФІТОПАРАЗИТИЧНИХ НЕМАТОД
М. С. Мисловський, О. А. Бабич

Остання редакція: 2020-04-21

Тези доповіді


В сучасних умовах розвитку хмелярства великого значення набуває збільшення врожайності хмільників і отримання високоякісної продукції хмелю.  Виконати це завдання можливо тільки при проведенні планомірних і своєчасних заходів захисту з багаточисельними видами  шкідників і хвороб, серед яких найменш вивченими є комплекс фітонематод хмелю.

Згідно наших досліджень посадковий матеріал є основним джерелом розселення фітопаразитичних нематод. Тому, отримання якісних неінвазованих саджанців є однією із актуальних проблем на теперішній час. Особливо це відноситься до селекційних установ та основних базових господарств, що займаються вирощування еліти.

У розсадниках-шкілках необхідно використовувати високоякісні живці, отримані in vitro, які не містять ендопаразитичних нематод в рослинному матеріалі. Зважаючи, на невеликі за площею ділянки, які відводяться під розсадники-шкілки, їх доцільно  витримувати два роки під чорним паром для зниження чисельності стеблової нематоди Ditilenchus destructorта та інших червоподібних фітопаразитичних нематод до мінімального рівня.

Слід зауважити, що суворе дотримання рекомендованих вимог дає змогу суттєво знезаразити посадковий матеріал.  За видовим складом комплекс фітонематод хмелю не відрізнявся, однак рівень заселеності саджанців, отриманих за традиційною технологією, був у 1,7‑2,6 вище порівняно із саджанцями in vitro. Висаджений у ґрунт посадковий матеріал in vitro поступово заселявся нематодами. Однак, навіть після однорічної вегетації сумарна чисельність комплексу фітонематод була меншою від рослин хмелю, отриманих за загальноприйнятою технологією.

Таким чином, використання оздоровленого садивного матеріалу забезпечує краще приживлення рослин та дозволяє кореневій системі молодих насаджень проникнути в глибокі шари ґрунту, що підвищує їх витривалість до комплексу фітопаразитичних нематод. Тому, отримання якісного садивного матеріалу слід вважати однією із важливих ланок в системі захисних заходів від комплексу шкідливих організмів.


Full Text: PDF