Остання редакція: 2020-04-21
Тези доповіді
Одним з методів підвищення антимікробної активності антибіотиків є їх використання у суміші з іншими природними сполуками, якими можуть бути мікробні поверхнево-активні речовини (ПАР).
Культивування Rhodococcus erythropolis IМВ Ас-5017 здійснювали на рідкому мінеральному середовищі, що містило технічний гліцерин та змішану соняшникову олію 6 та 2% (об’ємна частка) відповідно. ПАР екстрагували сумішшю Фолча. Антимікробні властивості ПАР, антибіотиків та їх суміші аналізували за показником мінімальної інгібуючої концентрації (МІК).
Експерименти показали, що незалежно від природи використовуваного субстрату ПАР R. erythropolis IМВ Ас-5017 виявилися ефективнішими антимікробними агентами щодо досліджуваних бактеріальних тест-культур порівняно з антибіотиками. Так, МІК ПАР, синтезованих на технічному гліцерині, щодо Escherichia coli ІЕМ-1 та Pseudomonas sp. MI-2, Staphylococcus aureus БМС-1становили 3,2, 6,8 та 51,3мкг/мл відповідно, а ципрофлоксацину та орфлоксацину – 500 та 12500 мкг/мл. МІК антибіотиків в суміші з ПАР щодо всіх тест-культур знижувалися до 64 разів.
Отже, отримані нами результати засвідчують синергізм антимікробної активності ПАР R. erythropolis IМВ Ас-5017, отриманих на промислових відходах, та антибіотиків по відношенню до бактеріальних тест-культур.