Остання редакція: 2020-04-21
Тези доповіді
Глобальне потепління клімату супроводжується рядом явищ, які негативно впливають на сільськогосподарські культури, в тому числі кукурудзу. Атмосферна посуха характеризується високою температурою і відносно низькою вологістю повітря (10‑20%). Тому актуальним є добір ліній кукурудзи, які б мали ознаки жаростійкості та могли протистояти атмосферній посусі. Метою нашої роботи було оцінка ліній кукурудзи за CAPS (Cleaved Amplified Polymorphic Sequences) маркерами для добору перспективних ліній, які б характеризувалися стійкістю до підвищеної температури повітря.
Досліджували 74 інбредних ліній кукурудзи селекції ТОВ «Науково-дослідний інститут аграрного бізнесу» (м. Дніпро, Україна). В роботі використовували 2 CAPS маркера dhnC397 та rspC1090 для ідентифікації алельного стану SNP A/G поліморфізму генів dhn1 та rsp41, які повʼязаних із посухостійкістю. З метою визначення звʼязку наявності сприятливих алелів за досліджуваними маркерами та фактичною здатністю рослин кукурудзи протистояти посусі вимірювали температуру 6‑8 листка кукурудзи у фазі наливу зерна (21 рослина) за допомогою інфрачервоного термометра. Дослідження проводили протягом 2018‑2019 рр. на дослідних ділянках ТОВ «Науково-дослідний інститут аграрного бізнесу».
В результаті аналізу за CAPS маркерами визначено, що сприятливі алелі за двома маркерами виявлено у 14 ліній кукурудзи. Кількість ліній, в яких ідентифіковано сприятливі алелі за маркером dhnC397 становила 36, за маркером rspC1090 – 11 ліній. Жодної сприятливої алелі за досліджуваними маркерами не виявлено у 13 ліній. Відомо, що температура листків кукурудзи змінюється в залежності від здатності кукурудзи протистояти атмосферній посусі, відповідно зменшуючи транспірацію з поверхні листків. За результатами кореляційного аналізу за Спірменом встановлений позитивний кореляційних звʼязок між наявністю сприятливої алелі за маркером dhnC397 та температурою листків кукурудзи за 2018‑2019 рр. (r=0,16). Відʼємний кореляційний звʼязок виявлений між наявністю сприятливої алелі за маркером rspC1090 та температурою листків за 2018‑2019 рр. (r=0,20).
Відомо, що ген dhn1 кодує дегідрин, який забезпечує захист клітини вегетативних тканин рослин від дегідратації. Таким чином, можна припустити, що наявність сприятливого алелю гена dhn1 свідчить, про здатність ліній кукурудзи, в яких він був ідентифікований протистояти атмосферній посусі. Отже, ліній кукурудзи, в яких ідентифіковано сприятливі алелі за маркером dhnC397 є перспективними для отримання жаростійких гібридів кукурудзи.