Остання редакція: 2020-04-21
Тези доповіді
Тривалими багаторічними дослідженнями встановлено, що першочергово від насиченості сівозмін певними спорідненими культурами і тривалості перерви між повторним їх вирощуванням на одному місці, залежить рівень накопичення популяцій цистоутворюючих нематод.
Встановлено, що для запобігання масового накопичення вівсяної нематоди слід уникати повторних посівів зернових колосових, а в сумішках з однорічними травами недоцільно висівати овес.
За умови сумісного вирощування в сівозмінах буряків та ріпаку, необхідно дотримуватися 4-5 річної перерви між повторним розміщенням споріднених рослин-живителів бурякової нематоди, а також недоцільно вирощувати буряки в короткоротаційних сівозмінах з дворічною перервою.
Для обмеження масового розмноження золотистої картопляної нематоди частка сприйнятливих сортів картоплі в сівозмінах не повинна перевищувати 15% від загальної площі, а в разі вирощування в одному з полів стійких сортів, допустимо 20% насичення пасльоновими культурами (10% сприйнятливі + 10% стійкі сорти). При цьому, сприйнятливі сорти картоплі необхідно розміщувати в ланці з більш тривалою перервою між повторним вирощуванням рослин-живителів. Раціональне поєднання в агроценозах різних за сприйнятливістю, витривалістю та стійкістю сортів картоплі запобігатиме масовому накопиченню чисельності золотистої картопляної нематоди та убезпечуватиме від формування резистентних популяцій.
Почергове вирощування сприйнятливого та стійкого сортів зумовлює різкі відхилення чисельності популяції, проте навіть в монокультурі картоплі дає змогу обмежити та уповільнити темп розмноження золотистої картопляної нематоди.
Насиченість багатопільних сівозмін багаторічними бобовими травами до 20% запобігає накопиченню чисельності люцернової та конюшинної нематод. За умови гармонійного чергування сільськогосподарських культур, відбувалося циклічне коливання чисельності фітопаразитичних нематод, проте післяротаційна заселеність ґрунту не перевищувала порогових значень.
Розміщення в спеціалізованих сівозмінах проміжних культур на зелене добриво дає змогу збагатити грунт органічною речовиною та до певної міри підвищити протинематодну ефективність сучасних короткоротаційних сівозмін.