Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ПРОЯВ ГЕТЕРОЗИСУ У ГІБРИДІВ СОЇ F1
А. М. Рибальченко

Остання редакція: 2020-04-21

Тези доповіді


В сучасній селекції головною метою є прискорення термінів впровадження сортів у виробництво. Для створення таких сортів слід поновлювати і вивчати новий генофонд сої, продовжувати пошук джерел і донорів господарсько-цінних ознак, виявляти особливості успадкування ознак, оптимізовувати методи оцінювання і створення нового вихідного матеріалу. Основний метод селекції сої – внутрішньовидова гібридизація з подальшим індивідуальним добором в гібридних популяціях. Успіх роботи багато в чому залежить від правильного підбору батьківських пар для схрещування.

Мета досліджень – визначити ступінь гетерозису, і дати оцінку гібридам першого покоління за тривалістю вегетаційного періоду та кількісними ознаками продуктивності. Матеріалом для досліджень слугували 11 гібридних комбінації сої першого покоління. Гібриди та їх батьківські форми висівали у гібридному розсаднику. Дослідження виконані в умовах дослідного поля Полтавської державної аграрної академії протягом 2015‑2017 рр. Прояв істинного гетерозису (Гіст) визначали шляхом порівняння гібриду першого покоління з кращою батьківською формою. Ступінь домінування (hp) для визначення характеру успадкування розраховували за формулою B. Griffing. Групування отриманих даних проводили відповідно класифікації Beil G. M., Atkins R. E.

Найвищий рівень гетерозису за ознакою «маса насіння з рослини» у гібридної комбінації ‘LF-8’ (POL)/‘Алмаз’ (UKR) (hр=4,9). За ознакою «кількість бобів на рослині» найвищий рівень гетерозису спостерігали у гібридної комбінації ‘Устя’ (UKR)/‘Славія’ (RUS) (hр=4,8) та LF-8’ (POL)/‘КиВін’ (UKR) (hp=2,7). З 11 гібридних комбінацій в F1 за ознакою «кількість нaсіння з рослини» у семи відмічено наддомінування ознаки: ‘Злата’ (RUS)/‘Адамос’ (UKR) (hр=2,2),  ‘OAC Vision’ (CAN)/‘Адамос’ (UKR) (hр=9,1), ‘OAC Vision’ (CAN)/‘Алмаз’ (UKR) (hр=7,1), ‘Устя (UKR)/‘Славія’ (RUS) (hр=7,7), ‘LF-8 (POL)/‘Алмаз’ (UKR) (hр=3,6), ‘LF-8’ (POL)/‘КиВін’ (UKR) (hр=1,4), ‘Gaillard’ (CAN)/‘Хвиля’ (UKR) (hр=2,5).

Успадкування тривалості вегетаційного періоду у більшості гібридних комбінацій по проміжному типу. Домінування пізньостиглості було у комбінації ‘СН 32-15’ (BLR)/‘Ельдорадо’ (UKR) (hр=0,7). Наддомінування пізньостиглості спостерігалось у комбінації ‘Поема’ (SCG)/‘Фарватер’ (UKR) (hр=2,0).

Результати досліджень доводять те, що добір рослин за комплексом позитивних ознак можна починати з ранніх гібридних поколінь. Вивчення мінливості і успадкування основних елементів продуктивності рослинами F1 показало, що в першому поколінні формується як позитивний, так і негативний гетерозис ознак продуктивності, який більшою мірою залежить від генетичних властивостей батьківських пар при гібридизації.

Проведений аналіз одержаних гібридів першого покоління дає можливість оцінити господарсько-цінні ознаки за характером їх домінування. Виділено гібридні комбінації, які є цінним вихідним матеріалом для подальшої селекційної практики.


Full Text: PDF