Остання редакція: 2020-04-21
Тези доповіді
За інтенсивної технології вирощування жита озимого необхідно мати стійкі до вилягання сорти і гібриди. Основним способом запобігання вилягання рослин є створення короткостеблових і карликових форм. Така зміна архітектоніки сприяє оптимізації оптико-біологічної структури посіву та забезпечує формування нових морфологічних особливостей, спрямованих на підвищення врожайності культури.
Метою наших досліджень було створення короткостеблових форм жита озимого за аналізу успадкування ознаки у поколіннях і визначення можливості їх використання в селекційних схемах створення нового вихідного матеріалу культури.
За гібридизації короткостеблового зразка Карлик 1 з високостебловими закріплювачами стерильності 86–1 і 92–1 отримано три короткостеблових форми – 8–4, 243–1, 246–1. Матеріали вирізнялись з-поміж інших своєю короткостебловістю і господарсько-цінними показниками. Середня висота рослин всіх зразків була відносно вирівняною і варіювала в межах 49–62 см, що суттєво відрізнялось від стандарту (93 см). Слід також відмітити, що в досліді зустрічались екземпляри, які мали довжину стебла лише 29 см.
За гібридологічного аналізу встановлено, що короткостебловість експериментальних зразків контролюється домінантним геном Hl. Гібриди першого покоління за висотою були істотно нижчими відносно материнської форми. Зменшення висоти рослин F1 відбувалося за рахунок скорочення всіх міжвузлів, зокрема, підколосового. Використання у схрещуваннях донору домінантної короткостебловості призводило до істотного збільшення продуктивної кущистості та довжини колосу, що позитивно впливало на підвищення врожайності рослин жита озимого.
Оцінка гібридів F2 за висотою стеблостою показала розщеплення популяції рослин на низькостеблові та високостеблові форми у співвідношенні 3:1. Для підтвердження фенотипового розчеплення було розраховано χ2 (χ 2ф < χ 2st).
Отже, підтверджено, що домінантна короткостебловість жита озимого контролюється моногенно. Ген Hl/hl забезпечує формування стеблостою в межах 49–62 см. Створений матеріал вирізняється подовженим колосом, високою кущистістю і продуктивністю рослин вцілому.