Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ЦІННІСТЬ ПЛОДІВ СОРТІВ ЧЕРЕШНІ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОЇ ДСС ІМЕНІ М. Ф. СИДОРЕНКА ІС НААН ЗА ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИМИ ВЛАСТИВОСТЯМИ
Л. М. Толстолік

Остання редакція: 2020-04-22

Тези доповіді


Плоди черешні є одним з перших літніх джерел поповнення організму людини такими необхідними сполуками природного походження, як вітаміни і поліфеноли, що володіють цінними лікувально-профілактичними властивостями, корисними для формування високого імунітету. Черешня має здатність утворювати сполуки з активністю вітаміну Р, які в поєднанні з аскорбіновою кислотою є дуже важливими, оскільки організм людини не здатний їх самостійно синтезувати. Нами були вивчені плоди черешні 111 сортів і форм, створених у Мелітопольській дослідної станції садівництва імені М. Ф. Сидоренка ІС НААН, за вмістом вітаміну С і фенольних сполук.

Встановлено, що плоди досліджуваних сортів мали в цілому низький і середній вміст аскорбінової кислоти з мінімумом 4,9 мг / 100 г у сорту ‘Епос’ і максимумом 12,3 мг / 100 г у елітної форми ‘Рейнджер’. Відносно низькими значеннями вмісту вітаміну С в межах 5,3―5,9 мг / 100 г характеризувалися сорти і форми ‘Дачниця’, ‘Славяночка’, ‘Престижна’, ‘Ера’, ‘Отрада’, ‘Празднічная’, а високими ― 10,2―10,8 мг / 100 г ‑ ‘Талісман’, ‘Удача’, ‘Пламєнная’, ‘Дебют’, ‘Меотида’, ‘Подарок юбіляру’. Лікувально-профілактичні властивості плодів черешні обумовлені також фенольними сполуками, зокрема поліфенолами, які стимулюють процеси обміну речовин, зміцнюють імунітет, сприяють виведенню шлаків з організму. Результати вивчення дозволили оцінити особливості хімічного складу плодів черешні за накопиченням цих сполук, які разом з аскорбіновою кислотою, утворюють окиснювально-відновлювальний комплекс. Найнижчим їх вміст був у сортів ‘Ділема’, ‘Дивна’ і ‘Міраж’ (216,1―250,7 мг / 100 г), а найвищий ‑ у сортів і форм ‘Рейнджер’ ‘Самоцвіт’, ‘Удача’, ‘Меотида’, ‘Памятная’, ‘Колхозная’, ‘Талісман’, ‘Крупноплідна’ (652,5―797,5 мг / 100 г).

Узагальнюючи заначимо, що сорти черешні Мелітопольської ДСС імені М. Ф.  Сидоренка ІС НААН, мають широкий діапазон варіювання значень показників плодів, що характеризують їх лікувально–профілактичні властивості. Враховуючи, що сорти і форми мелітопольської селекції, представляють собою переважно першу генерацію від стародавніх європейських сортів, даний сортовий пул визнаний перспективним для селекційної роботи за згаданим напрямом. За оптимальним біохімічним складом виділені сорти і елітні форми ‘Талісман’, ‘Крупноплідна’, ‘Меотида’, ‘Удача’ і, особливо, ‘Рейнджер’, які поєднують в плодах високий вміст аскорбінової кислоти і фенольних сполук. Ці зразки рекомендовані в якості комплексних джерел для селекційної роботи, спрямованої на покращення біохімічного складу плодів черешні, в тому числі для отримання нових сортів з підвищеними лікувально-профілактичними властивостями.


Full Text: PDF