Остання редакція: 2020-04-22
Тези доповіді
Однією з ключових проблем агропромислового виробництва України є збільшення виробництва тваринницької продукції. В зв’язку з цим, особливого значення набуває розвиток м’ясного і молочного скотарства, яке забезпечує продовольчий ринок м’ясом, молоком та продуктами їх переробки. Проте, виробництво продукції тваринництва знаходиться в прямій залежності від використання збалансованих кормів, з яких близько 90% одержують з орних земель. В таких умовах важливого значення набуває конвеєрне виробництво зелених кормів на орних землях, яке організовують на основі використання різних видів, сортів і гібридів однорічних і багаторічних культур та їх сумішок. Причому розробка нових рішень стосовно конвеєрного виробництва зелених кормів на орних землях передбачає стале їх виробництво на основі агроекологічних моделей кормовиробництва, яке базується на ефективному використанні агроландшафту з оптимальною структурою основних і проміжних посівів, а також культурних сіножатей і пасовищ та збалансованим співвідношенням галузі тваринництва і рослинництва із застосуванням енергоощадних агротехнологій.
Ефективним заходом збільшення зелених кормів (до 20-25 %) і підвищення використання орних земель є вирощування післяжнивних проміжних культур, наприклад, тритикале озиме, яке на сьогодні, представлено на ринку України значною кількістю сортів.
Польові дослідження проводились на дослідному полі кафедри кормовиробництва, меліорації і метеорології ВП НУБіП України «Агрономічна дослідна станція» на чорноземах типових малогумусних.
Об’єктом досліджень були озимі культури: пшениця (контроль), жито (контроль), тритикале: ʻАД 3/5ʼ, ʻАД 44ʼ, ʻАДМ 9ʼ, ʻПоліське 29ʼ, ʻАДМ 11ʼ, ʻАД 52ʼ, висіяні в 5 календарних строків: 25 серпня, 5, 15, 25 вересня та 5 жовтня. Розмір посівної ділянки – 36 м2, облікової – 25 м2. Попередник – кукурудза на силос. Вміст гумусу в орному шарі складає 4,34-4,68%, рН - 6,8-7,3.
В результаті проведених досліджень встановлено, що у фазі колосіння забезпеченість кормової одиниці перетравним протеїном становить: у жита –123-130, пшениці – 128-133, тритикале – 114-132 г/корм.од. Як і під час трубкування відмічалась тенденція до зростання кормової цінності зеленої маси всіх культур у напрямку від ранніх до пізніх строків сівби. У більшості випадків біологічні особливості культури та сортів тритикале, різних за темпами нарощування вегетативної маси, впливали на якість корму через зміну співвідношення між елементами структури вегетативної маси рослин. Під час колосіння краща забезпеченість кормової одиниці протеїном, незалежно від строку сівби, характерна для сортів ʻАДМ 9ʼ та ʻАД 52ʼ – відповідно, 120-127 і 126-132 г/корм.од.